Świąteczne życzenia od redakcji WGmedia.eu
Oceny: (3 razy)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

Niedzielą Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień. Tydzień, który ma w sobie wiele tajemnic...

Uczy pokory i sprawia, że człowiek na nowo zaczyna myśleć nad śmiercią i radością zmartwychwstania. Pytanie, które samo nasuwa się w tym wyjątkowym tygodniu, jest jedno. Jak lud, który witał swojego Pana gałązkami palmy krzycząc przy tym radosne : "Hosanna! Hosanna!", kilka dni później woła : "Ukrzyżuj! Ukrzyżuj!" 
Wielki Czwartek jest dniem i świętem Kapłanów na pamiątkę Ustanowienia Eucharystii. Msza Święta wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się uroczystą procesją. Grają organy aż do momentu „Chwała na wysokości..”. Po odśpiewaniu wraz z dzwonami i sygnaturką milknie dźwięk.
Wielki Piątek to dzień postu ścisłego. Od najmłodszych lat pamiętam, że w moim, tak jak w innych domach, nie wolno było pracować z drzewem ( na drzewie Krzyża umarł Pan Jezus), nie wolno było robić w ziemi ( Pan Jezus do grobu złożony), nie wolno było hałasować, bo ten dzień wypełniony jest ciszą. Mama nie gotowała obiadu, a cały dzień ograniczał się do trzech posiłków rybnych. W Kościele nie ma mszy świętej, a liturgii towarzyszy Droga Krzyżowa i czytanie Męki Pańskiej. W tym jednym dniu w roku drzwi kościoła otwarte są całą noc, gdzie wierni czuwają na modlitwie przy Grobie Pańskim.
Wielka Sobota rozpoczyna się od poświęcenia pokarmów. Czego w koszyczku nie powinno zabraknąć:
baranek- symbol ofiary i miłości, 
jajko- symbolu życia,
sól- symbol oczyszczenia, dostatku, ochrona przed zepsuciem,
chleb- symbol daru Boga dla ludzi,
zielona gałązka- symbol budzącej się do życia przyrody,
ciasto- umiejętność i doskonałość,
wędlina- symbol zdrowia i płodności.
Dzień Wielkiej Soboty to również dzień głębokiej ciszy, gdyż ciało Pana Jezusa jest w grobie. To także dzień, w którym według tradycji nie spożywa się pokarmów mięsnych, ponieważ nadal trwa post z dnia poprzedniego. Liturgia rozpoczyna się od poświęcenia ognia i Paschału, następnie poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Msza Święta przybliża nas do radości jaką przyniesie nam Niedziela Zmartwychwstania.

Zdrowych i pogodnych świąt Wielkanocnych dla naszych czytelników życzy ekipa WGmedia.eu:)

 
Red. Paweł Jurasz

Udostępnij Drukuj E-mail