PoPieronie
Oceny: (Bez ocen)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

 

Kapela PoPieronie na festiwalowej scenie XIX Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia!

Po przesłuchaniu 54 nagrań nadesłanych na XIX Konkurs Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” jury wybrało 10 wykonawców, którzy wystąpią na festiwalowej scenie. W tym elitarnym gronie zaprezentuje się m.in. Kapela PoPieronie z Żywca!

Kapela PoPieronie, to nie grupa, kolektyw czy zespół, ale jeden organizm, którego serce bije z miłości do muzyki ludowej.

W trakcie swojej działalności, nieprzerwanie od 2009 roku, ci młodzi muzycy odkrywają zapomniane dźwięki Beskidu Żywieckiego. Ich muzyka jest jak tkanina spleciona z mocnych włókien tj.: edukacji akademickiej, fascynacji kulturą tradycyjną oraz pasji dzielenia się z innymi tym, co stanowi o człowieczeństwie, czyli pamięcią o pięknie i mądrości ukrytej we własnej przeszłości.

Celem Konkursu Muzyki Folkowej, organizowanego przez Polskie Radio S.A., jest promocja polskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach wykorzystującej nowe opracowania. Zmagania odbędą się – jak co roku – w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie w ramach Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (11-15 maja 2016 r.).

Prezentacje konkursowe zakwalifikowanych artystów potrwają od 13 do 14 maja, a koncert laureatów odbędzie się ostatniego festiwalowego dnia – 15 maja.

Więcej informacji na stronie festiwalu

Ponadto Kapela PoPieronie posiada w swoim dorobku 2 płyty CD:

1. „uOd Gwiozdecki do Sopecki” (2012 r.) – Regionalny Zespół Magurzanie & Kapela PoPieronie,

2. „Wierni Korzeniom” (2013 r.) – Kapela PoPieronie. 

 

Dotychczasowe osiągnięcia kapeli, to m.in.:

- 3 miejsce krążka pt. "Wierni korzeniom" w konkursie Folkowy Fonogram Dwójki 2014 organizowanego przez Polskie Radio Dwójka (2014 r.),

- udział w Festiwalu SARI- MUZYKA ŚWIATA (2014 r.),

- udział w ramach 6. edycji Męskiego Grania w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu (2015 r.),

- autorski koncert na żywo w ramach gali wręczenia nagród Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia (2015 r.) i inne.

 

Skład kapeli:

- Bożena Miszczyk - skrzypce

- Brygida Sordyl - altówka, śpiew

- Maciej Ormaniec - kontrabas, śpiew

- Wojciech Maciejowski - skrzypce

- Zuzanna Węglarz - skrzypce. śpiew

 

Szerzej opisaną działalność muzyków z Żywca można śledzić na oficjalnej stronie kapeli oraz na facebooku.

Nagrania zespołu znajdują się pod linkiem -> popieronie.pl/multimedia

 

Już w najbliższy piątek tj. 29.04.2016 r. w Miejskim Centrum Kultury, przy al. Wolności 4 o godz. 19:00 odbędzie się koncert Kapeli PoPieronie pt. "Wierni Korzeniom Muzyki Beskidu Żywieckiego".

 

Maciej Ormaniec

Udostępnij Drukuj E-mail