Bez komentarzy

 

Istnieją  w Polsce od 10 lat, w Żywcu - od 7. Dyskusyjne Kluby Książek. Działający z ramienia 

Żywieckiej Biblioteki Samorządowej Klub stanowią czytelnicy, którzy na wspólnych spotkaniach raz w miesiącu dyskutują na temat wcześniej wybranej książki. Koordynatorem żywieckiego grona Klubowiczów jest Biblioteka Śląska, która podaje wykaz sugerowanych lektur. Ostateczny jednak wybór należy do czytelników. Preferowana jest w większości literatura światowa i dzieła noblistów. Najbliższe spotkanie Klubowiczów będzie miało miejsce w ostatnim tygodniu maja ( dokładny termin zostanie podany przez Bibliotekę) i omawiane będę 2 pozycje: J-M.G. Le Clezio "Afrykanin" i Anny Gavaldy "Chciałbym, żeby ktoś gdzieś na mnie czekał". 

Projekt Dyskusyjnego Klubu Książki adresowany jest do wszystkich tych, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także i rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy czytelnik, niezależnie od wieku. Inicjatywa oparta jest na założeniu, iż czerpać przyjemność z dyskusji o literaturze można zawsze. Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim. 

 

 

 

Zdj: Żywiecki Klub z Kawą nad Książką

 

 

Warto nadmienić również, że Żywiecka Biblioteka Samorządowa w ramach szeroko pojętej akcji szerzenia czytelnictwa, bierze udział w Nocy Bibliotek. Tegoroczna Noc - już 4 czerwca - upłynie pod znakiem W. Szekspira, którego 400 rocznicę śmierci obchodzimy w bieżącym roku. 

 

 

 

  Zdj: Żywiecki Klub z Kawą nad Książką

 

 

Równolegle z DKK istnieje również Żywiecki Klub z Kawą nad Książką. Ten z kolei związany jest z  inicjatywą Miasto Słów – fundacją działającą na terenie całego kraju, której celem jest promocja czytania. "Chcemy odczarować czytelnictwo, stworzyć bardzo swobodne warunki do rozmowy na temat książek" - wyjaśnia Urszula Ziemska, inicjatorka Klubu. Już na najbliższym spotkaniu 29 maja o godz. 16.00  w Cukierni „Ania” na Rynku w Żywcu -   uczestnicy zatrzymają się nad lektura Huberta Klimko - Dobrzanieckiego "Grecy umierają w domu".  Patronem Żywieckiego Klubu z Kawą nad Książką jest księgarnia Matras, która na każde spotkanie dostarcza książkę - niespodziankę. W drodze losowania trafia ona do rąk jednego z uczestników. 

 

Udostępnij Drukuj E-mail