Bez komentarzy

 

W sobotnie popołudnie światowe i krajowe media obiegła wiadomość - 33 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast leży w Polsce. Statystyki są nieubłagane - według raportu Światowej Organizacji Zdrowia na ich czele znalazł się Żywiec.  W rankingu uwzględniono jednak jeden z parametrów - stopień zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM2,5. Pył ten zawiera toksyczne cząstki o średnicy 2,5 mikrometra, które przedostają się przez płuca do krwi i powodują choroby układu oddechowego i krążenia. Wpływają na nasilenie objawów astmy. Poziom stężenia pyłu wraz z innym związkami chemicznymi wchodzi w skład smogu. Do największej emisji pyłów przyczynia się  spalanie węgla w starych piecach domowych; niebagatelne znaczenie ma także spalanie śmieci i różnego rodzaju odpadów w piecach centralnego ogrzewania. Emisja pyłów powodowana jest również przez przemysł energetyczny, chemiczny i metalurgiczny, ale ze względu na obowiązujące przepisy prawne regulujące dopuszczalne wartości pyłu, źródła te mają zwykle dużo mniejszy wpływ na jakość powietrza.

 

 

 

Fot. World Health Organization

 

 

 

Żywiec na cenzurowanym

 

W Żywcu znajdują się dwie stacje pomiarowe, które na bieżąco kontrolują stan zanieczyszczania powietrza. W dniu pojawienia się  raportu WHO - 14 maja - normy pyłu zawieszonego w Żywcu nie były przekroczone.  

Opublikowanie rankingu Światowej Organizacji Zdrowia spotkało się z natychmiastową reakcją Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagora, który przypomina, iż w Żywcu podjęto szereg działań, mających na celu poprawę jakości powietrza: w ramach programu ograniczenia niskiej emisji wymieniono wiele starych pieców na piece ekologiczne. Dofinansowano montaż solarów i pomp ciepła. Dzięki wspólnej inicjatywie władz samorządowych i Instytutu Chemicznej Obróbki Węgla w Zabrzu do mieszkańców Oczkowa i Sporysza trafiło bezpłatnie 300 ton tzw. błękitnego węgla - paliwa, które nie powoduje zanieczyszczeń środowiska. Starania o czyste powietrze utrudnia nieco specyficzne położenie miasta - Żywiec leży bowiem w kotlinie, co powoduje brak właściwej wentylacji i wpływa na kumulację pyłu zawieszonego. 

 

 

 

 

zywiecbezczadu.beskidy.org.pl

 

 

 

"Kocham Żywiec - nie palę śmieci, a Ty?"

 

Wraz z Żywiecką Fundacją Rozwoju władze żywca realizują program "Żywiec bez czadu". Punktem wyjścia działań jest edukacja ekologiczna - uświadomienie mieszkańcom miasta, iż środowisko będzie takie, jak o nie zadbamy. Hasło kampanii brzmi bowiem "Kocham Żywiec - nie palę śmieci, a Ty?". Ulicami miasta jeździł "Czadowy autobus" - w ten sposób informowano, czym jest smog i jak zapobiegać jego powstaniu; wbrew pozorom wpływ na jakość powietrza ma każdy z nas - palenie śmieci w przydomowych piecach w żaden sposób nie jest sprawą prywatną.

 

 

 

 

zywiecbezczadu.beskidy.org.pl

 

 

 

Środowisko to my

 

Wielu mieszkańców, wbrew mylnie pojętej oszczędności, decyduje się na spalenie wszystkiego, co powinno być zutylizowane jako odpad. Temperatura w piecach domowych wynosi od 200 do 500 stopni C, podczas gdy spalanie śmieci w spalarni odbywa się w temperaturze 850 - 1150 stopni C. Zbyt niska temperatura naszych pieców powoduje, że do środowiska przedostają się nieoczyszczone substancje chemiczne - dioksyny. Te toksyczne związki zawierają mi.in. metale ciężkie, a ich działanie degraduje nasz organizm  i środowisko: uszkadzają narządy wewnętrzne, obniżają odporność i są rakotwórcze; wydobywający się z komina dwutlenek siarki przyczynia się do trudności w oddychaniu. Związki powstałe podczas spalania plastiku w piecach CO opadają na pola uprawne i przedostają się do sieci wodnych. Spalając niedozwolone odpady - szkodzisz sobie i innym. Poza tym pamiętajmy - wydajność energetyczna śmieci jest bardzo niska, a konsekwencje - oprócz zdrowotnych - mogą być równie poważne: za palenie śmieci grożą kary finansowe, nawet do 5 tys. zł.

Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor zapowiada, iż raport Światowej Organizacji Zdrowia wykorzysta w staraniach o pozyskanie środków finansowych służących poprawie jakości powietrza w Żywcu. 

 

Udostępnij Drukuj E-mail