Bez komentarzy

 

Wikliniarstwo to przetwórstwo z wikliny polegające zazwyczaj na wyrobie różnego rodzaju przedmiotów – najczęściej koszy. Plecionkarstwo to wspaniałe połączenie rzemiosła i sztuki, tradycji i współczesności. Nie tylko pozwala rozwijać zdolności manualne, ale także uczy cierpliwości.

 

 

 

 

OPG Węgierska Górka

 

 

Ostatnio bardzo popularne stały się plecionki. Po fascynacji na plastik – reklamówki, woreczki itp., powróciła moda na przedmioty ekologiczne. Chodzenie na zakupy z wiklinowym koszem jest dzisiaj bardziej modne niż wychodzenie z domu z reklamówką. Zbliżamy się do natury, świadomiej dbamy o środowisko, stąd wybór ekologicznych tworzyw. Do tego doskonale wpisują się produkty z wikliny, które stały się bardzo modne. Zdecydowany prym wiodą kosze. W zależności od przeznaczenia wykonuje się go z różnych produktów. Sztywne i kolorowe kosze z wikliny, służące nam na zakupy, do zbierania grzybów w lesie, na święconkę, jako kosze na prezenty, kosze piknikowe, czy kosze rowerowe. W domu dobrze sprawdzają się również kosze na drzewo kominkowe, koszyczki na kosmetyki i wiklinowe gazetniki, kosze na wina i kosze na bieliznę. Kosze mają także szerokie zastosowanie w sklepach – kosze na pieczywo, kosze na owoce. Produkuje się również wiklinowe kwietniki, osłonki na doniczki oraz pojemniki na zioła.

 

 

 

 

OPG Węgierska Górka

 

 

 

W dniach 29 kwietnia, 6 i 13 maja w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka odbyły się Warsztaty Plecionkarskie. Warsztaty cieszyły się popularnością, a uczestnicy podczas spotkań poznali techniki wyplatania, ucząc się m.in. tworzenia tac katalońskich i koszyków. Warsztaty prowadziły instruktorki rękodzieła ze Stowarzyszenia Serfenta.

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail