Bez komentarzy

 

Przed nami Boże Ciało. Święto to jest jednym z najbardziej uroczyście obchodzonych w całym roku liturgicznym. To kolejne - po Zielonych Świątkach - święto ruchome. Przypada na jedenasty dzień po Zesłaniu Ducha Świętego. Uroczystość Bożego Ciała ma obok religijnego - wymiar ludowy i związany jest ściśle z tradycją ludową. 

Początki obchodów Bożego Ciała sięgają w Polsce XIV wieku, a ich kolebką byłą diecezja krakowska. W wieku XV w naszym kraju były to już regularne procesje, a święto obchodzono cyklicznie. 

W dniu Bożego Ciała, po zakończeniu mszy świętej, wierni w procesji wyruszają na ulice. Prowadzony przez mężczyzn ksiądz niesie monstrancje. Wokół rozlega się dźwięk dzwonów i unosi zapach kadzidła. Procesji towarzyszą dziewczynki sypiące kwiatki. Po drodze wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Każdy z nich jest przyozdobiony kwiatami i zielonymi gałązkami. Udekorowane są także ulice i domy, przez które przechodzi procesja. W oknach wierni ustawiają obrazy i świece.  Przy każdym z ołtarzy odśpiewany jest fragment Ewangelii. Dawniej przy ołtarzach odbywały się małe inscenizacje nawiązujące do scen biblijnych. Liczba ołtarzy również nie jest przypadkowa - to cztery strony świata, cztery żywioły i cztery Ewangelie. 

 

 

 

5porroku.com

 

 

Podobnie jak w przypadku Zielonych Świątek z roślinami używanymi  do zdobienia ołtarzy w Boże Ciało wiązało się wiele tradycji i obyczajów. Są one ściśle związane z wiarą w magiczną moc przyrody. Wianki na procesję były uwite głównie z leczniczych ziół. Dokładano do nich gałązki drzew, które miały chronić od piorunów. Używano stokrotek, mięty i rumianku. Małe wianuszki przewiązywano czerwoną kokardą i po poświeceniu wieszano w kościele. Po ośmiu dniach każdy zabierał swój wianek do domu. Wierzono, że nabrały one mocy nadprzyrodzonej. Zioła wykorzystane do uwicia wianków, stosowano później jako lek dla ludzi i zwierząt gospodarskich. Dym ze spalonych wianków miał chronić od zarazy. Lubczykiem leczono ból gardła. Przyniesione z kościoła wianki wieszano nad drzwiami do domów i stajen. 

 

 

 

Kadr z filmu Czarownice z Salem

 

 

Wiara w magiczną moc wianków to nie jedyny pozareligijny element tradycji ludowej związany z Bożym Ciałem. Oktawa tej uroczystości była uważana za czas aktywności czarownic. W obawie przed ściągnięciem uroku przez całe  osiem dni chłopi powstrzymywali się od pracy. 

 

 

 

w-spodnicy.ofeminin.pl

 

 

Ważnym symbolem Bożego Ciała jest również chleb - w tradycji religijnej i ludowej otoczony szczególną czcią. To owoc ludzkiej pracy, który w oktawę Bożego Ciała nabierał doniosłego znaczenia. Nie wolno go było jeść z nakrytą głową ani kłaść spodem do góry. 

W Żywcu procesja przechodzi przemiennie w kolejnych latach z centrum do Zabłocia lub z Zabłocia do centrum. W tym roku uroczystość  Bożego Ciała rozpocznie msza święta o godzinie 10 w Kościele pw. św. Floriana w Żywcu Zabłociu. Następnie procesja wyruszy do ołtarzy przez ulicę Dworcową, Kościuszki i Zamkową. Zakończenie procesji w konkatedrze pw. NNMP. Procesji towarzyszyć będzie orszak Asysty Żywieckiej, prezentującej się w tradycyjnych strojach mieszczańskich. Procesja ta to nie tylko przeżycie religijne, ale również możliwość podziwiania niecodziennego orszaku oraz kultywowanie tradycji mieszczańskiej.

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail