Śmieci w Karpatach
Bez komentarzy

To już drugie wielkie sprzątanie gór. Akcja "Sprzątamy Beskidy z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim " tym razem odbyła się 21 maja w rejonie Babiej Góry. Co można znaleźć na szlakach Królowej Beskidów? Na najbardziej uczęszczanym - niebieskim - z Zawoi na Krowiarki dosłownie wszystko. W czasie akcji sprzątania zebrano 5200 litrów śmieci. Wśród nich znalazły się kołpaki, tłumik, opony i siedem telewizorów. Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego - mimo, że ten jest bardzo zadbany - wśród zdobyczy były spodnie, buty i skrzynka po piwie.

Ponad pięć tysięcy litrów śmieci na górskim szlaku robi wrażenie. Przed nami sezon letnich urlopów i związany z tym wzmożony ruch turystyczny. W Beskidy znów zawitają turyści z różnych zakątków Polski. I to cieszy. Ale..

  

 

portalgorski.pl

 

Wydawać by się mogło, ze góry - tak bardzo uwielbiane i podziwiane - będą szanowane i czyste. Jednak prawda jest taka, że turysta turyście nierówny. I górskie szlaki przemierzają również ci, którzy z estetyką i kulturą mają w życiu nie po drodze. Jest rzeczą naturalną, iż wędrując po górskich szlakach, zabiera się ze sobą prowiant, wodę, napoje. Ekwipunek ten jednak waży, bowiem po spożyciu z trudem niesionego bagażu, turysta pozbywa się po kolei butelek, opakowań, plastików. Czyżby butelka pusta była cięższa od tej napełnionej, iż to tu tkwi problem w zabraniu jej ze sobą z powrotem?

Śmiecąc - wyrażamy swój brak szacunku dla górskiej przyrody i wystawiamy sami sobie opinię - brak kultury osobistej. Oczywistą sprawą jest, że na górskich szlakach nie ma koszy na śmieci. To nie miasto, to nie deptak. Co zabraliśmy ze sobą - wraca z nami. Pozostawiając śmieci nie tylko niszczymy szlaki i przyrodę, dla której przecież tu przyszliśmy; pozostawione odpadki stanowią zagrożenie dla żyjących na danym terenie zwierząt. Pamiętajmy, szlaki są dla turystów, ale w tych enklawach przyrody to my jesteśmy gośćmi. Problem pozostawiania śmieci w górach to tylko wierzchołek góry lodowej górskiego kodeksu zachowań. Zanim wyruszymy na letnie wędrówki, przypomnijmy kilka podstawowych zasad, czyli o czym turysta pamiętać powinien.

W górach chodzimy tylko po szlakach. Chodzenie na przełaj może i jest przyjemne, ale wpływa negatywnie na roślinność i zwierzęta. W górach podlega ochronie wszystko, co się tam znajduje. Cały krajobraz i najmniejsze jego detale stanowią niepowtarzalną wartość. Nie wolno chodzić w górach nocą ani rozbijać namiotu poza miejscami wyznaczonymi. Specyficzną rolę w górach odgrywają schroniska - opuszczając je, pozostawmy po sobie porządek i dobre wrażenie.

 

 

 

Tatry - Iza Witos-Bascik

 

Nieodłącznym elementem górskiej wędrówki jest wzajemne pozdrawianie się na szlakach. To przejaw dobrego smaku i szacunku w stosunku do ludzi, którzy wybrali te samą drogę, co my. Skąd ten zwyczaj? Prawdopodobnie wywodzi się z niepisanej umowy ludzi gór - dawniej pozdrowienie miało na celu sprawdzenie, czy z osobą odpowiadającą wszystko jest w porządku. Wzajemne powitanie wynikało więc z troski o drugiego człowieka. Inna teoria mówi, iż pozdrowienie to oznacza życzenie bezpiecznego i szczęśliwego powrotu z gór. Wędrując górskimi szlakami osobie w podobnym wieku mówimy "cześć", starszej - "dzień dobry". Nie ma jednak nic niezwyczajnego w tym, by na górskim szlaku wszystkim bez względu na wiek i jego różnicę mówić "cześć". Bo góry zrównują. I uczą pokory.

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail