Od 16 czerwca w GOK w Istebnej można zwiedzać najnowszą edycję Wystawy Twórczości Ludowej. Wydarzenie to ma już wieloletnią tradycję. Początkowo jedynym organizatorem wystawy był sam GOK, a jej obsługą zajmowali się jego pracownicy. Idea całej inicjatywy była prosta – promocja lokalnego rękodzieła i pomoc twórcom ludowym w pozyskaniu klientów. Z czasem okazało się, że był to nader trafiony pomysł. Z edycji na edycję przybywało chętnych do wystawiania swych prac. Twórcy poczuli, że to, co robią może nie tylko sprawiać im przyjemność, czy stanowić kultywowanie rodzinnych tradycji, ale także podobać się innym i przynosić dochody. Kiermasz rękodzieła stał się również ważnym punktem na trasie odwiedzających Trójwieś Beskidzką wycieczek. Znaczący rozwój wystawy sprawił, że pojawiła się potrzeba pozyskania partnera do organizacji i prowadzania całego przedsięwzięcia. W tym roku jest nim młoda artystka, graficzka i właścicielka firmy Hubka Art – Karolina Hubka.

 

 

istebna.eu

 

W sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury zgromadzone zostały prace pochodzące od ponad 120 rękodzielników, warto wspomnieć, że zdecydowana większość pokazywanych tu przedmiotów wystawiona jest na sprzedaż. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poczesne miejsce zajmują oczywiście Koronki Koniakowskie – zarówno tradycyjne, „heklowane” serwetki, jak i stworzone z koronki ubrania i ozdoby. Można tu nabyć bieżniki, poduszki, zakładki do książek i biżuterię, do których zdobienia artystki wykorzystały beskidzki haft krzyżykowy. Haft ten jest niezwykle piękny i bardzo charakterystyczny, barwne jest w nim bowiem tło, podczas gdy wzór pozostaje biały. Jest on tradycyjnym elementem zdobniczym zarówno kobiecego, jak i męskiego stroju ludowego Górali Śląskich. Jeśli ktoś z Państwa planuje nabycie kabotka, czy koszuli, to na wystawie można się zaopatrzyć zarówno w gotowe elementy stroju, jak i w potrzebne do nich tzw. wyszycia. Ważnym elementem ekspozycji są rzeźby, lustra w drewnianych, zdobionych ramach, czy też obrazy. Wystawa Twórczości Ludowej jest wymarzonym miejscem na zakup wakacyjnych pamiątek i nietuzinkowych prezentów, wiele tu bowiem przedmiotów użytkowych, których forma zainspirowana została sztuką ludową.

 

 

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego kiermaszu. Potrwa on całe lato i zakończy się dopiero 16 października. Zdjęcia z wystawy zobaczyć można na Facebookowym profilu Rękodzieło Ludowe, dającym także możliwość internetowego zamawiania i zakupu prezentowanych tu przedmiotów.

 

Oliwia Szotkowska