W ostatnią sobotę 9 lipca na terenie Istebnej odbyła się niecodzienna uroczystość. Powodem do świętowania było poprzedzone wielomiesięczną budową i przygotowaniami otwarcie nowej hali produkcyjnej Lys Fusion Poland – przedsiębiorstwa należącego do Illinois Tool Works Inc.z siedzibą w Chicago. Położony w Istebnej zakład Lys Fusion Poland zajmuje się wytwarzaniem części z tworzyw sztucznych na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Odbiorcami produkowanych tu klamek (flagowego produktu firmy), czy też innych elementów są między innymi Fiat, BMW i Nissan. Firma nieustannie się rozwija i zwiększa zatrudnienie poszukując pracowników nie tylko produkcji, ale także kadry inżynierskiej. Wprowadzony został tu nowoczesny standard zarządzania produkcją – World Class Manufacturing – będący gwarancją zrównoważonego rozwoju. Ostatni postęp w pracach nad rozbudową przedsiębiorstwa przyczynił się do zwiększenia zatrudnienia do blisko 400 osób, a docelowo będzie tu 500 miejsc pracy. Inwestycja przyczyniła się, więc do znacznego zmniejszenia bezrobocia na lokalnym rynku.

Zarząd firmy zdecydował się na wspólne świętowanie sukcesu nie tylko z obecnymi pracownikami, ale także lokalną władzą i mieszkańcami Gminy Istebna. Już od godziny 12.00 firma otworzyła swe drzwi dla zwiedzających. Wszyscy chętni mogli więc z bliska zobaczyć nie tylko nowopowstałą halę, ale także dotychczas funkcjonujące części przedsiębiorstwa. Przewodnikami byli oczywiście zarządzający firmą na czele z Planning Managerem – Zbigniewem Kukuczką. Wydarzenie przyciągnęło liczną rzeszę zainteresowanych, zarówno spośród rodzin zatrudnionych tu pracowników, jak i mieszkańców gminy, a nawet turystów, w tym zwłaszcza młodzież i dzieci z okolicznych ośrodków kolonijnych, dla których wizyta w tak nowoczesnej fabryce była prawdziwą atrakcją. Niewiele osób niezwiązanych z branżą samochodową zdaje sobie sprawę jak zaawansowana technologia oraz stopień zautomatyzowania towarzyszą powstaniu tak małych elementów naszych aut, jak chociażby produkowane tu klamki.

Momentem kulminacyjnym było oczywiście poświęcenie nowo wybudowanej hali przez ks. Tadeusza Pietrzyka – proboszcza Parafii Dobrego Pasterza w Istebnej. Zarząd Lys Fusion Poland przyjął następnie gratulacje i życzenia ze strony Zastępcy Wójta Gminy Istebna – Józefa Poloka, przedstawicieli Rady Gminy, Sekretarz Gminy Istebna – Teresy Łaszewskiej, Prezesa firmy Ustronianka – Michała Bożka, właściciela Galerii Kukuczka – Jana Kukuczki i wielu innych gości. W ten ważny dla przedsiębiorstwa dzień na terenie zakładu pojawił się także gość absolutnie wyjątkowy – fotograf, dziennikarz i dokumentalista – Czesław Czapliński. Założyciel agencji fotograficznej współpracującej ze znanymi na całym świecie czasopismami, autor wielu książek i fotograf, który w swej karierze zawodowej miał okazję robić zdjęcia takim osobistościom jak Michael Jackson, Placido Domingo, Umberto Eco, czy Muhammad Ali.

Aż do godziny 15.00  trwało zwiedzanie wszystkich hal produkcyjnych, począwszy od najstarszej, wybudowanej w 1995 r., poprzez dotychczas nazywaną „nową” halę z 2006 r., gdzie obecnie pracują potężne wtryskarki, dział montażu, aż po jeszcze niezagospodarowaną część otwartej obecnie hali, gdzie już niebawem stanie 60 maszyn!  Zarząd firmy zadbał także o popołudniowo – wieczorną część programu zapraszając pracowników i gości na rozgrywki sportowe i bogaty program artystyczny do Amfiteatru „Pod Skocznią”. Na scenie zaprezentowały się młode i utalentowane muzycznie dziewczyny z zespołu Ireny Szaban z Iwano-Frankiwska, zespół coverowy grający rokowe polskie utwory oraz AnDreo& Karina - duet coverowy znany z przebojów włoskiej pary Al Bano &Romina Power - laureaci Europejskiego Festiwalu Coverów.

Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni i dyskoteka.

Wielka feta co prawda już za nami, ale satysfakcja z tego, że nasz przedsiębiorca ma wkład w powstawanie tak nowoczesnego auta jak Jeep Renegade trwa.

Zdjęcia Oliwia Szotkowska: