Bez komentarzy

Ciekawe zjawisko polegające na ścisłym owinięciu drzew rodzajem szczelnej pajęczyny, czy jedwabiu w ciągu ostatnich tygodni mogliśmy zaobserwować głównie nad rzeką Soła w Rajczy Dolnej oraz z różnym nasileniem na terenie całej gminy. Niektóre z drzew oplecione były białym woalem pajęczyn. Jeśli przyjrzymy się uważniej tym oprzędom, zauważymy że w miejscach, gdzie są one bardziej zbite, wiją się niezliczone ilości małych zielonkawych, czarno nakrapianych gąsienic. Są to larwy namiotnika czeremszaczka. Ich przysmakiem, a zarazem wyłącznym pokarmem są liście czeremchy, które zjadają w celu przepoczwarzenia w drobne, srebrzystobiałe motyle. Jeśli mamy do czynienia ze wzmożoną gradacją tych owadów, to otoczone pajęczyną drzewa mogą uschnąć.

 

Co wiadomo o tych owadach?

Otóż namiotnik czeremszaczek jest monofagiem - gatunkiem odżywiającym się tylko jednym rodzajem pokarmu - w tym przypadku są to liście czeremchy zwyczajnej.

Z jaj złożonych na wierzchołkach pędów w kwietniu wylęgają się drobne gąsieniczki, początkowo zbite w zwarte grupki. Oprzędy początkowo są jeszcze luźne i przejrzyste. Na tym etapie rozwoju namiotniki zjadają tylko młode, delikatne liście, omijając starsze i sztywniejsze. W tym samym czasie wzmacniają i powiększają wspólny oprzęd. Po dokładnym objedzeniu wierzchołka jednego pędu, gąsienice przenoszą się na następny. W miarę wzrostu zwiększa się ich zapotrzebowanie na pokarm, a więc i tempo objadania pędów. Podczas żerowania pokrywają oprzędem kolejne gałęzie, nie omijając już starszych liści.

Jeśli nie pojawią się żadne naturalne czynniki typu przymrozki redukujące liczebność namiotników, z jaj wylęga się duża, intensywnie żerująca liczba gąsienic. Po pewnym czasie drzewa zostają zupełnie ogołocone z liści, stąd nazwa gołożery. Gąsienice, które nie zdążą się przepoczwarczyć giną z głodu. Drzewa jednak nie są skazane na zagładę, bo już po kilkunastu dniach wypuszczają nowe liście, wolne od namiotników.

Podczas suchych i ciepłych wiosen może zabraknąć pokarmu dla gąsienic. Wówczas wędrują oplatając wszystko, co znajdzie się na ich drodze. Osobniki dostatecznie odżywione i gotowe do przepoczwarczenia się, gromadzą się w środkowej części oprzędu i ustawiają pionowo. Wkrótce powstają skupienia kokonów, które zyskują dodatkową osłonę w postaci przędzy wytwarzanej przez najpóźniej przepoczwarczające się gąsienice 

Wzmożona gradacja namiotników występuje raz na 10 lat, w tym roku zaskoczyła wszystkich. Gmina Rajcza powiadomiła o tym zjawisku odpowiednie służby m.in. Zespół Parków Krajobrazowych Oddział w Żywcu, Lasy Państwowe oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach i oczekuje porady jak postępować w zaistniałej sytuacji.

Źródło: magazyn.salamandra.org.pl.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły