Pewnie niewiele spośród osób mieszkających poza tzw. Trójwsią Beskidzką wie, że w kwietniu tego roku na terenie Gminy Istebna swoją działalność rozpoczęła Fundacja Równowagi i Odpowiedzialności Społecznej LONGBOARD KIDS. Fundacja ta założona została przez parę zwolenników szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju i stanowi polskie przedstawicielstwo międzynarodowego ruchu społecznego Longboarding For Peace tworzonego przez miłośników longboardu z 40-tu krajów. Do głównych zadań realizowanych przez wspomniany ruch społeczny zaliczyć można działalność na rzecz pokoju, wzrostu poziomu tolerancji społecznej oraz przeciwdziałanie przemocy, uzależnieniom i otyłości.

 

Głównym elementem działalności fundacji LONGBOARD KIDS na terenie Gminy Istebna jest promocja longboardingu, jako aktywności fizycznej przyjaznej dla każdego, niezależnie od wieku. Niewtajemniczonym warto wyjaśnić, że longboard, jest deską nieco dłuższą niż deskorolka, zaopatrzoną w większe kółka. Niewątpliwą zaletą tej formy aktywności fizycznej jest możliwość korzystania z niej poza skateparkami, co czyni z longboardu rodzaj ekologicznego i coraz modniejszego na świecie sposobu przemieszczania się. Dodatkowym bonusem dla wszystkich, którzy opanują sztukę jazdy na „długiej desce” będzie w przyszłości łatwość w nauce snowboardu, czy nawet surfingu. Ciekawostką dla wszystkich zainteresowanych tą dyscypliną może być fakt, że longboardy są wykorzystywane podczas letnich treningów zawodników olimpijskich dyscyplin snowboardowych.

 

Instruktorzy Longboard Kids od początku wiosny do końca roku szkolnego prowadzili intensywną promocję aktywności fizycznej wśród lokalnej młodzieży szkolnej, pokazując młodym ludziom inne niż korzystanie z tabletu, komputera i telewizora formy spędzania wolnego czasu. Dzięki ich działalności, a zarazem przychylności dyrekcji lokalnych placówek oświatowych dzieci i młodzież miały okazję uczestniczyć w ciekawych i urozmaiconych zajęciach wychowania fizycznego, podczas których zapoznawali się z techniką jazdy na longboardzie oraz zasadami utrzymania równowagi. Równowagi nie tylko w znaczeniu fizycznym i sportowym, ale przede wszystkim życiowym i społecznym. Bardzo ważnym elementem działalności fundacji jest bowiem promocja zdrowego trybu życia – aktywności fizycznej, prawidłowego żywienia, ale też utrzymania odpowiednich proporcji pomiędzy pracą i wypoczynkiem. Instruktorzy Longboard Kids starają się także zachęcać młodzież i dzieci do zachowań proekologicznych oraz rozwijania swoich umiejętności i to nie tylko tych sportowych.

 

 

Fundacja Równowagi i Odpowiedzialności Społecznej LONGBOARD KIDS działa na rzecz wzrostu społecznej i ekologicznej świadomości oraz tolerancji, przekonując uczestników swych zajęć o tym, że przyszłość otaczającego nas świata możemy zmienić na lepsze… zaczynając od siebie. Fundacja stara się też wspierać zrównoważony rozwój turystyki w Beskidach, jako regionie sprzyjającym uprawianiu „sportów deskowych” przez cały rok, kładąc jednocześnie nacisk na promocję walorów przyrodniczych.

 

Instruktorzy Longboard Kids prowadzą zajęcia indywidualne i grupowe, organizują dla zainteresowanych obozy longboardowe, wyjazdy na zawody oraz wymiany międzynarodowe pomiędzy dziećmi jeżdżącymi na deskach z różnych krajów, pozwalając tym samym na dzielenie się wspólną pasją i praktyczną naukę języka obcego.

 

Zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem i nauką jazdy na longboardzie zapraszamy w każdy czwartek o godzinie 17.00 na teren Kompleksu Sportowo – Rekreacyjnego Istebna Zaolzie, gdzie prowadzone są stałe zajęcia nie wymagające wcześniejszej rezerwacji (istnieje oczywiście możliwość wypożyczenia longboardu). Instruktorzy zapraszają także zarówno osoby indywidualne jak i organizatorów wypoczynku grupowego do kontaktu i zamawiania zajęć w wybranych przez zainteresowanych miejscach i dogodnym dla nich terminie. Dodatkowo w sezonie letnim organizowane są tzw. Longboardowe Tygodnie w terminach 25 – 29 lipca oraz 8 – 12 sierpnia. Będą one miały charakter półkolonii sportowych odbywających się w godzinach 9.00 – 12.00 zarówno na terenie Kompleksu Sportowo – Rekreacyjnego Istebna Zaolzie, jak i na trasach nartorolkowych przy miejscowym gimnazjum. Zapisy nadal trwają – liczba miejsc ograniczona.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Fundacji i znacie dobrze angielski odwiedźcie stronę longboardkidsfoundation.org, natomiast osobom nieposługującym się tym językiem polecam profil na Facebook`uwww.facebook.com/kidslongboard oraz bezpośredni kontakt z Fundacją poprzez pocztę elektroniczną Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły