Miłośnicy aktywnego spędzania czasu na dwóch kółkach już wkrótce będą mieli nową ścieżkę rowerową. Powstania ona w Żywcu. 

Pojęcia ścieżki rowerowej nie należy jednak mylić z drogą rowerową; droga - to bowiem pas ruchu wydzielony w obu stron jezdni. Takie pasy rowerowe  preferowane są Głównie w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych; natomiast w Polsce buduje się głównie drogi dla rowerów - czyli fragmenty wydzielone z dotychczas istniejącego chodnika. Ścieżka rowerowa powstaje z wykorzystania istniejącej już infrastruktury - często buduje się ja na zlikwidowanych nasypach, wykopach, mostach i wiaduktach. 

Żywiecczyzna jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. W całym powiecie żywieckim znajduje się 30 szlaków i ścieżek rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Ścieżki te są przeznaczone zarówno dla miłośników ekstremalnych wrażeń, jak i dla uprawiania rekreacyjnych wycieczek rodzinnych. Łączna ich długość to około 510 kilometrów. 

W minioną środę 20 lipca przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Żywcu wzięli udział w wizji terenowej, której celem był rekonesans terenu służącego do wykonania ścieżki rowerowej. Czeka na nią wielu Żywca. Planowana trasa rowerowa będzie jednocześnie połączona z tzw. ścieżką bioróżnorodności. Oznacza to tym samym, iż ścieżka będzie nie tylko atrakcyjna dla jazdy rowerowej, ale także ciekawa pod względem dydaktycznym. 

„Trasa poprowadzi od mostu kolejowego na rzece Sole do Mostu Trzebińskiego, choć nie wykluczam, że w przyszłości  - przy w współpracy z władzami gmin Świnna i Jeleśnia - mogłaby zostać podciągnięta aż do Korbielowa. Przed nami wytyczenie szlaku, wykonanie studium wykonalności, ocena bioróżnorodności, ale najważniejsze, że mamy zagwarantowane środki unijne na ten cel. Chcemy przygotować trasę tak, aby mogli z niej korzystać również rolkarze. To ma być centrum rekreacji i wypoczynku dla całych rodzin." - mówi Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły