Oglądanie starych fotografii w wyraźny sposób przypomina o upływie czasu i przemijaniu ludzkiego życia. Bohaterowie starych kadrów zmieniają się na nich wraz z biegiem lat, kształtują się pokolenia, pojawiają się nowe postacie. To swoista historia utrwalona w obrazie. Zmieniają się bohaterowie i miejsca, lecz zostaje pamięć dla pokoleń o czasie minionym.

Czas niewątpliwie zatrzymał się na fotografiach prezentowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Milówce, który jest organizatorem wystawy "Nestorzy Żywieckiej Rzeźby Ludowej". Wystawa poświęcona jest życiu i twórczości wybitnych ludowych artystów naszego regionu. Ekspozycja będzie prezentowana do końca września. Kim są bohaterowie starej fotografii?

 

 

radziechowy-wieprz.pl

 

"Rzeźba jest dla mnie wszystkim..." - Anna Ficoń

Ta wybitna rzeźbiarka ludowa urodziła się w 1938 roku w Cięcinie, w życiu dorosłym zamieszkała w Wieprzu. Rzeźbą zajmuje się od lat 70, a impulsem do rozbudzenia pasji był wpływ jej męża Jana Ficonia, który jednak nie popierał rozwoju zainteresowań artystycznych żony. Zaczęło się więc od potajemnego udziału w konkursie "Współczesna rzeźba ludowa Karpat Polskich" w 1972 roku. Nikt jeszcze wtedy nie przypuszczał, iż pasja Pani Anny wkrótce zostanie doceniona zarówno na szczeblu gminnym i powiatowym, jak i ogólnopolskim. Jej prace znajdują się obecnie w wielu muzeach i w rękach kolekcjonerów zagranicznych.

Tematyka rzeźb Pani Anny Ficoń ściśle związana jest z jej życiem - każda z prac jednocześnie zawiera duży ładunek emocjonalny. Rzeźba ludowa to nie tylko pasja, to także sposób na życie, który w trudnych chwilach materialnych poprawiał byt rodziny Pani Anny. Prace artystki charakteryzują się prostotą, w większości wykonane są w drewnie lipowym. Temat rzeźb oscyluje wokół przedstawień maryjnych, motywów sakralnych i postaci świętych. Wyznacznikiem prac Pani Anny jest charakterystyczny, smutny, nieco zadumany wyraz twarzy postaci - ten pełen troski obraz współgra z życiem autorki.

Rzeźbiarka jest laureatką wielu prestiżowych nagród - została m.in uhonorowana Nagrodą za Zasługi dla Kultury Ludowej i. O. Kolberga. Wyróżniana podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej oraz w konkursach podczas Żywieckich Godów.

 

 

etnofoto.net

 

Józef Hulka - autentyczny artysta

Urodziła się w 1926 roku w Łękawicy w ubogim domu, jako jeden z czworga rodzeństwa. Zanim został stolarzem - pomagał rodzicom w gospodarstwie. Jednak wkrótce okazało się, że jego prawdziwa pasją i odskocznią od trudów życia jest sztuka. Specjalizuje się w tworzeniu szopek, z biegiem czasu co raz pięknie ożywiał ich wnętrze, tworząc plastyczne kukiełki. Znawcy sztuki ludowej bardzo szybko dostrzegli w jego pracach ogromny artyzm. Jest także twórca krucyfiksów i skomplikowanych rzeźb. Wykonuje także malunki na szkle. Prócz tego jest autorem wielu pastorałek. Dzieła Pana Józefa znajdują się w muzeach, są również w rękach kolekcjonerów polskich i zagranicznych. Za wybitne osiągnięcia artysta również został uhonorowany wyjątkową nagrodą im. Oskara Kolberga. Prace tego nietuzinkowego ludowego artysty w głównej mierze odwzorowują realia życia wiejskiego i tematykę religijną. Dominują w nich motywy Chrystusa, Matki Bożej i postaci świętych. Józef Hulka jest twórcą specjalizującym się w rzeźbie w drewnie i w kamieniu. Tworzy także plastykę obrzędową. Jest jednym z ostatnich przedstawicieli autentycznej sztuki ludowej w Beskidach.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły