Oceny: (Bez ocen)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

Co kryje się w Chatce Zielarki? Jak smakuje Placek Czarownicy i z jakich tajemnych składników jest przyrządzony? A może potrawa Parzybrody?

Pełen niespodzianek wieczór czeka nas w Żywieckim Parku Etnograficznym w Ślemieniu w najbliższą sobotę 30 lipca od godziny 18.00.

Żywiecki Park Etnograficzny jest najmłodszym muzeum - skansenem w Polsce i trzecim w Województwie Śląskim. Ściśle odwzorowuje zabudowę wsi charakterystyczną dla Beskidu Żywieckiego. Obszar Muzeum obejmuje 6 hektarów, a zwiedzać można aż 17 zabytkowych zabudowań. Muzeum prezentuje głównie kulturę materialną i zakres zbiorów Beskidu Żywieckiego, ale można też oglądać również w nim obiekty pochodzące np. z Łękawicy i Rychwałdu. Obecnie planowane jest poszerzenie oferty Muzeum i jego obszaru. Skansen można zwiedzać pod opieką przewodnika. Na terenie muzeum znajdują się m.in spichlerze, kompletna zagroda chłopska wraz z domem mieszkalnym pochodząca z 1895 roku oraz zagroda bogatego chłopa. We wnętrzu budynków zrekonstruowano wystrój oraz urządzono ekspozycje obrazujące wszelkie aspekty życia górali.

 

 

tripadvisor.com

 

W Chatce Zielarki

W ten specyficzny klimat Żywieckiego Parku Etnograficznego wpisuje się nadchodząca impreza - "Wakacje z duchami". Celem wydarzenia jest ukazanie kultury ludowej od nieco innej strony - wszelkie atrakcje na ten wieczór przygotowane odwołują się do ludowej demonologii, czyli wierzeń związanych z czarami, siłami nadprzyrodzonymi i demonami. Celem wydarzenia jest ukazanie świata przez pryzmat dawnych wierzeń ludowych. To także doskonała okazja do niecodziennego spędzenia wolnego czasu.  Impreza potrwa do godziny 22.00 - gdy zapadnie zmrok, muzeum zostanie podświetlone; dla spotęgowania atmosfery za pomocą odpowiedniej aparatury obiekty będą "zadymione", a efekty dźwiękowe z pewnością podkreślą niesamowite efekty. W każdym muzealnym obiekcie będzie czekał pracownik, który w sposób bardzo przystępny i obrazowy opowie o tym, jak dawniej tłumaczono sobie świat. Dowiemy się, w jakie wiedźmy wierzono i jakich demonów się obawiano. Kim była Baba Cmentarna? To wszystko już niebawem.

W Chatce Zielarki będzie można skosztować herbaty z ziół. Jednocześnie można posłuchać, jakie legendy wiążą się z tym tajemniczym miejscem i jakie magiczne moce przypisywano poszczególnym ziołom. Serwowany będzie także jeden z najstarszych i najprostszych posiłków dawnej Żywiecczyzny - Parzybroda; to potrwa składająca się głównie z kapusty, z dodatkiem grochu i słoniny. Dziś - z dodatkiem mięsa. A na deser czeka nas Placek Czarownicy.

W skansenie znajdują się także wiernie odwzorowane dawne ogrody wiejskie - takie, jak opisane w dawnych dokumentach i pamiętnikach. Skład roślin w ogrodach nie jest przypadkowy - łączył się z wierzeniami i przekonaniem, iż każda z roślin ma w sobie nadprzyrodzoną moc.

Udostępnij Drukuj E-mail