Zbieranie jagód w lesie to jedna z czynności kojarzonych z polskim latem. Miesiącem jagód jest lipiec. 2 lipca kiedyś obchodzono święto „Matki Boskiej Jagodnej”, podczas którego święcono jagody.

W różnych miejscach i z różną tradycją odbywały się ludowe festyny i święta poświęcone czarnym jagodom. Długa historia zbierania jagód znalazła odzwierciedlenie w literaturze dla dzieci. Maria Konopnicka napisała o nich poemat - „Na jagody!” oraz wiersz „Na jagody”. Tak pisała w poemacie:

"Posłuchajcie, jak w poranek

Na czernice, na jagody

Szedł do boru mały Janek,

Jakie w boru miał przygody."

Na Żywiecczyźnie już pojawiły się tabliczki o punktach skupu.

Cukiernie skupują te owoce na pyszne jagodzianki i ciasta. Za kilogram jagód - w zależności od miejscowości - można dostać od 6 do 8 złotych. Pamiętajmy, że 1 litr jagód to 0,58 kg.

Jagody są pyszne i zdrowe. Leczą oczy, obniżają poziom złego cholesterolu, uelastyczniają naczynia krwionośne. Owoce te świetnie sprawdzają się także jako dodatek do deserów, ciast, lodów, gofrów, pierogów, klusek na parze. Borówki czarne zawierają w 100g około 40 kcal, 0,7g białka, 0,6g tłuszczu i 12,2g węglowodanów. Zawierają znaczne ilości witaminy C, beta-karotenu i kwasu foliowego. Są bogate w pierwiastki śladowe takie jak cynk, mangan i chrom.

 

ostrykes.wordpress.com

 

Gdzie zbierać?

W tym roku wiosenne przymrozki i opady gradu poraziły nieco krzaki w niektórych miejscach w Beskidach. Niemniej nie przeszkodziło to, by krzaki obrodziły w owoce. I tak sezon w pełni w Kamesznicy, Milówce.

W lesie można spotkać już wielu zbieraczy, którzy używają specjalnych maszynek. Dziennie wprawiona osoba i w dobrym miejscu, gdzie jagody są dorodne i duże może zebrać nawet 20 litrów borówki. Niestety jagody szybko znikają, więc trzeba się spieszyć, żeby nazbierać i jeszcze najeść się nimi do woli.

Na stokach Wielkiej Raczy, Praszywki borówkom trzeba dać jeszcze trochę czasu, dużo jest zielonych. W okolicach Soblówki i Rycerki będą dojrzałe dopiero w okolicy sierpnia.

Mycie jagód jest niezbędne!

Niezależnie od wykorzystania jagód, przed użyciem koniecznie trzeba je dokładnie umyć. Mogą być bowiem źródłem zakażenia bąblownicą - groźna choroba pasożytnicza, wywoływaną przez tasiemca wieńcogłowego. Larwy bąblowca najczęściej roznoszą lisy.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły