Tradycyjny sygnał otwarcia Tygodnia Kultury Beskidzkiej od kilku lat wykonywany jest na pasterskich trombitach. Kompozytorem inauguracyjnego utworu jest Jan Brodka - muzyk, folklorysta, kierownik ZPiT „Ziemia Żywiecka".

Od soboty 6 sierpnia do wtorku 9 sierpnia potrwa w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu konkursowy przegląd zespołów. W Żywcu Festiwal ten organizowany jest od 1970 roku. Do programu TKB został natomiast włączony w 1982 roku. Początkowo pełnił dla rodzimych zespołów role eliminacji do festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, dość szybko jednak się usamodzielnił i od dłuższego już czasu jest najpełniejszym przeglądem kulturalnego dorobku polskiej góralszczyzny. Tradycja jednak została podtrzymana i nadal najlepsze grupy z żywieckiej imprezy są typowane do reprezentowania Polski w zakopiańskim festiwalu, odbywającym się w drugiej połowie sierpnia.

 

Tydzień Kultury Beskidzkiej, Fot. W. Kompała

Równocześnie Festiwal Folkloru Górali Polskim ma też swoje nagrody o bardzo wysokiej randze. Najwyżej oceniane zespoły otrzymują Złote Serce Żywieckie. Analogicznie honorowane są również kapele i grupy śpiewacze, a także soliści i muzycy w kategorii uczeń i mistrz.

W minionych 46 latach w Festiwalu Folkloru Górali Polskich uczestniczyło kilkanaście zespołów pieśni i tańca. Najmniej - bo jedynie 11 - przyjechało do Żywca w 1982 roku, a już rok później było ich najwięcej - aż 30. Do tegorocznej edycji zgłosiły się 24 zespoły. Zdobywcy Złotych Serc wywodzą się z różnych miejscowości. W latach 2015 i 2013 zwyciężyła Dolina Popradu z Piwnicznej - Zdroju. Ostatnim triumfatorem z Żywiecczyzny była Romanka, która wygrała w roku 2003 i 2007. Niemal rekordzistą jest natomiast zespół Holny z Zakopanego - zdobywca aż 4 Złotych Żywieckich Serc.

Zwyczajowo - zespoły występujące w ramach konkursu - prezentują półgodzinne widowiska, oparte na folklorze własnego regionu.

 

Tydzień Kultury Beskidzkiej, Fot. W. Kompała

W sobotni wieczór swój program przedstawili Kasinianie - Zagórzanie - Zespół Regionalny z Kasiny Wielkiej. Podczas Festiwalu Kasinianie przedstawili program „U młodego pana w chołpie z rana" - według tradycji wesela Zagórzan odbywają się osobno w domu pana młodego i panny młodej.

Zwyczaje związane z chrzcinami dziecka pokazał w programie „Radośniki” zespół „Regle" z Poronina. Zespół ten ma już w dorobku kilka cennych nagród, m.in. Złote, Srebrne i Brązowe Serce Żywieckie.

Folklor Lachów sądeckich przedstawił zespół „Podegrodzie". Początki tej grupy sięgają aż roku 1937.

„Starosądeczanie" z programem „U rymorza po jarmarku" wystąpili w kategorii artystycznej. Warto nadmienić, iż rymarz pojawiający się w widowisku faktycznie na co dzień uprawia też zanikający obecnie zawód. Wyroby rymarskie użyte w programie są jego dziełem.

 

Tydzień Kultury Beskidzkiej, Fot. W. Kompała

Goście z Zaolzia – „Oldrzychowice" w kategorii tradycyjnej przedstawili program „Powitanie arcyksięcia Rudolfa na rynku w Wyndryni". „"Wieczór przedślubny u pana młodego" to natomiast program Grupy Regionalne Michalczowa.

Na koniec publiczność rozgrzały gorące hiszpańskie rytmy. Poza konkursem wystąpiła Grupo Francisco De Goya z Madrytu, która pokazała tańce dworskie z XVIII wieku. W ruch poszły kastaniety, a Hiszpanie zaprezentowali niezwykle interesujące widowisko.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły