Półmetek trwającego od 5 sierpnia w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu Tygodnia Kultury Beskidzkiej przyniósł rozstrzygnięcie konkursowych zmagań kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach. Konkurs odbywał się w dniach 6 - 9 sierpnia jaka samodzielna impreza 47 Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Wciąż czekamy na werdykt komisji w kategorii zespołów, a o ten nie będzie łatwo, ponieważ - „poziom zaprezentowanych zespołów na deskach Amfiteatru w Żywcu jest bardzo wyrównany i wysoki” - powiedział w rozmowie z nami Jan Karpiel Bułecka.

Komisja oceniająca występy artystów na żywieckim Rynku wysłuchała w sumie aż 97 prezentacji muzyki ludowej, w tym swój dorobek przedstawiły aż 24 kapele. Mimo to w kategorii Kapel Złote Żywieckie Serce nie zostało przyznane.  Zwycięzców uhonorowano trzema równorzędnymi I miejscami. Nagrody otrzymali:

* „Orawianie" z Lipnicy

* „Pnioki" z Sadku- Kostrzy

* „Kapela im. Stanisława Ciężadlika i Józefa Krzysztofa" z Mszany

W kategorii grup śpiewaczych Złote Żywieckie Serce i nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł otrzymali „Podegrodzcy chłopcy" z Podegrodzia. Przyznano również dwa równorzędne I miejsca:

 * „Zbyrcok" z Juszczyny (grupa męska)

* „Odrowążanie" z Odrowąża (grupa żeńska)

W kategorii soliści instrumentaliści Złote Serce Żywieckie i nagroda pieniężna w wysokości 800 przyznane zostały Przemysławowi Fickowi z Jeleśni. Analogicznie przyznano dwa równorzędne I miejsca:

* Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej (skrzypce)

* Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza (heligonka)

W kategorii soliści multiinstrumentaliści obyło się bez niespodzianek, bowiem Złote Serce Żywieckie wraz z nagrodą pieniężną otrzymał Marcin Blachura z Żywca - za gry na trombitach, dudach piszczałach wielkopostnych, fujarze szcześciootorowej i skrzypcach.

I miejscem został uhonorowany Jacenty Ignatowicz z Żywca (trombita, piszczałka postna, fujarka szcześciootworowa, listek, okaryna)

W kategorii soliści śpiewacy Złotym Sercem Żywieckim została obdarowana Zofia Sordyl z Korbielowa. Równolegle przyznano dwa I miejsca:

* Anna Dunat z Pewli Wielkiej

*Maria Motyka z Koniakowa

W kategorii mistrz i uczeń - instrumentalista Złote Serce Żywieckie otrzymał Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej. Przyznano również dwa I miejsca:

* Bartłomiej Rybka z Koniakowa

* Czesław Pawlus z Żabnicy

W kategorii mistrz i uczeń - śpiewak Złotego Serca Żywieckiego nie przyznano. I miejsce zajęła Anna Musioł z Brennej.

Na koncert laureatów zapraszamy do Amfiteatru pod Grojcem w najbliższą niedzielę o godzinie 18.00.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły