Narodziły się z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku - Białej. Po raz pierwszy w programie Tygodnia Kultury Beskidzkiej pojawiły się 1990 roku i od tej pory odbywają się cyklicznie. Międzynarodowe Spotkanie Folklorystyczne są organizowane pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

W Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu 27. Międzynarodowe Spotkanie Folklorystyczne trwają już od wczoraj - 10 sierpnia i zagraniczne zespoły będzie można oglądać do piątku 12 sierpnia. W Żywcu ogółem zaprezentuje się 18 zespołów z 16 krajów, w tym trzy zespoły polskie. Podstawowym celem Spotkań jest pokazanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów oraz prezentacja autentycznego śpiewu, muzyki, tańców i zwyczajów. Konkursowe programy ocenia Międzynarodowa Rada Artystyczna złożona ze znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów, która najlepszej grupie za całość prezentacji przyznaje Grand Prix. Sześć innych zespołów natomiast może otrzymać wyróżnienia za poszczególne elementy programu.

W minionych 25 latach w Spotkaniach uczestniczyło łącznie 420 zespołów ze wszystkich kontynentów za wyjątkiem Antarktydy, w tym 78 grup polskich. Grand Prix aż trzykrotnie zdobywały zespoły z Rumunii i Węgier. Dwukrotnie zwyciężali Chorwaci, a po jednym sukcesie zanotowali Bułgarzy, Włosi, Słowacy, Turcy, Ekwadorczycy, Czesi i Serbowie. Ci ostatni, a dokładnie zespół Sveti Sava z Kacia, triumfowali w roku ubiegłym. Polskie grupy wygrały 5 razy: Lachy z Nowego Sącza (2000 rok), Ziemia Żywiecka (2004 rok), Żywczanie (2007 rok), Istebna (2011 rok) oraz Grojcowianie w 2014 roku.

Najczęściej Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne odbywały się w Żywcu, bo aż 16 razy. Najrzadziej - bo tylko raz - w Szczyrku. Dwie pierwsze edycje Spotkań miały miejsce w Wiśle i tam też konkurs odbywał się w latach 2003, 2006, 2010 - 2013 i 2015. W roku bieżącym gospodarzem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych jest Żywiec.

Żywieckie Spotkania rozpoczął występ chorwackiego zespołu Salona z Solina. Grupa przedstawiła unikatowy taniec, którego cechą szczególną jest to, że wykonywany jest w absolutnej ciszy. Rytm "niemego" tańca wyznaczają kroki tancerzy.

Hiszpanie z zespołem Grupo Grancisco De Goya ponownie rozgrzali żywiecką publiczność.

W Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych zaprezentował się także polski zespół z Krzemienicy. Wesele Krzemienieckie to grupa przedstawiająca tradycyjny dzień ślubu i poprawiny.

Występujący Węgrzy z zespołem Morahalom wzbudzili żywą reakcję publiczności. Cygańskie tańce w ich wykonaniu na długo pozostaną w pamięci.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły