Oceny: (Bez ocen)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

Nowatorskie rozwiązanie niekoniecznie zyskują zwolenników, przynajmniej zanim staną się faktem. I tak też było w gminie Jeleśnia, gdzie pewne koncepcje odnośnie przedszkoli wprowadził Zastępca Wójta Gminy Jeleśnia Bronisław Jafernik.

„Gdy zostałem kierownikiem referatu oświaty, moim zadaniem była analiza kosztów w poszczególnych placówkach oświatowych. Z analizy tej wynikało, iż zdecydowaną większość kosztów pochłania utrzymanie przedszkoli, ponieważ funkcjonuje ono w każdej wiosce. W Sopotni Wielkiej przedszkole mieściło się w remizie strażackiej, w Korbielowie również. W Jeleśni - w starym drewnianym budynku. W Sopotni Małej - wprawdzie w szkole, ale warunki nie były odpowiednie. W Przyborowie i Krzyżowej natomiast przedszkola funkcjonowały w odrębnych budynkach. Po analizie kosztów doszedłem do wniosku, iż potrzeba zmian. Pierwszą rzeczą, którą zrobiłem i która nie podobała się władzom oświatowym - to utworzenie przeze mnie zespołów. W praktyce oznacza to włączenie wszystkich istniejących przedszkoli w zespoły szkół. Co przez to uzyskaliśmy? Oprócz zmniejszonej ilości dyrektorów, bo dyrektorki przedszkoli stały się zastępcami dyrektorów szkół - przede wszystkim otworzyła się możliwość zatrudnienia nauczycieli w zespole. Przedtem nie można było tego zrobić. W ramach zespołu było to realne. Dotyczyło to nauczycieli, którym po prostu brakowało godzin i mieli odpowiednie kwalifikacje. Sporo też na tym zyskaliśmy, do tej pory bowiem rodzice sugerowali, że za mało jest lekcji języka angielskiego czy zajęć sportowych. W tej chwili nauczyciele języka angielskiego ze szkół w ramach zespołu pracują też w przedszkolu, a koszty są mniejsze. I dalej istnieje taka sama liczba przedszkoli. Teraz taka zmiana nie byłaby już taka prosta, ponieważ potrzebna jest obecnie zgoda kuratora. Gdy wprowadzaliśmy zmiany, potrzebna była jedynie opinia. Początkowo tak jak wspomniałem ta zmiana nie przypadła kuratorowi do gusty, ale teraz pochwalił nasze działania. Przez to w Jeleśni wykorzystaliśmy również pomieszczenia w szkołach.  Podkreślam, że nikt też nie stracił pracy. Gdy wprowadzaliśmy zmiany, pod Urzędem Gminy były pikiety i protesty. Teraz natomiast, gdy wszyscy się przekonali, że te zmiany wyszły na dobre i warunki dla dzieci w nowych miejscach są dużo lepsze - otrzymaliśmy kwiaty i podziękowania za reorganizację oraz przeprosiny, za wszystkie akcje protestacyjne.” - powiedział Zastępca Wójta Gminy Bronisław Jafernik.

W 2015 i 2016 roku przeprowadzono szereg remontów w przedszkolach, dzięki którym poprawił się wygląd estetyczny tych placówek i ich funkcjonalność:

Zdjęcia: Urząd Gminy Jeleśnia

Udostępnij Drukuj E-mail