Bez komentarzy

Parafia Rzymskokatolicka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni serdecznie zapraszają na udział w XXX Konkursie na Palmę Wielkanocną. Konkurs odbędzie się w Niedzielę Palmową 9 kwietnia godz. 12.00 po mszy św. przed Kościołem p. w. Św. Wojciecha w Jeleśni.

Komisja konkursowa oceniająca palmy zwracać będzie szczególną uwagę na zgodność tradycji w zakresie kształtu i zastosowanych materiałów: rośliny zimozielone- barwinek, bukszpan, jodła, sosna, świerk, kopytnik, kwitnąca leszczyna, wilcze łyko, cis, jałowiec itp., również naturalne kwiaty wiosny oraz sposób zdobienia- kwiaty i wstążki z bibuły. W konkursie przyznane zostaną nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Zanim jednak pokażemy wielkanocne palmy - Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na Wielkanocne Warsztaty Folklorystyczne, które odbędą się 3 kwietnia 2017 o godzinie 9.30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni. Tematem warsztatów będzie wykonywanie palm wielkanocnych.

Osoby chętne do uczestniczenia w warsztatach proszone są o przyniesienie ze sobą materiałów na warsztaty. Są trzy rodzaje palm: drzewkowata, trzpieniówka i mieszana- trzpieniowo- drzewkowata. Można tez zaplanować, jaką palmę chce się zrobić- dużą palmę, czy też miniaturki. Na zajęciach można zrobić 1 dużą palmę. Duża palma o wys. 1,5 mb- drążek leszczynowy zbieżysty grubości kciuka, gałąź wierzby z baziami do palmy drzewkowatej. Ponadto; jemioła, drzewko oliwne – tuja podstawowa, jałowiec, kokoc, wilcze łyko, cis, bukszpan, sosna wejmutka lub wszystkie inne rośliny zimozielone. Gdy chcemy robić małe palmy- przygotowujemy małe gałązki. Bibuły proste i marszczone w jasnych kolorach, bez zieleni, czerni, brązu. Można przynieść już wcześniej zrobione kwiaty z bibuły, to ułatwi uczestnikom wykonanie palmy. Drut do kwiatków 5 lub 6 do wicia palmy, przy dużej palmie drut zbrojeniowy ok. 0,5 kg. Przy wykonywaniu kwiatów wiszących igła i kordonek 1 kolor.

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły