Bez komentarzy

Już jutro 4 kwietnia w ramach cyklu „Wielkanoc w tradycji naszych przodków" rozpoczną się warsztaty o tematyce obrzędowej. Wezmą w nich udział również m.in bibułkarki z Jeleśni, które zaprezentują swoje umiejętności.

Program warsztatów:

9.00 Przyjmowanie uczestników szkolenia w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu,

9.30- 10.30 Barbara Rosiek- wykład: „Tradycje wielkanocne na Żywiecczyźnie”.

11.00- 13.00 Nauka wykonywania wiosennych kwiatów z bibuły. Wyplatanie koszyków z wikliny. Warsztaty prowadzone przez bibułkarki z Jeleśni oraz wikliniarzy Państwo Fijaków z Wieprza.

14.00- 17.00 Nauka budowy palmy wielkanocnej, Warsztaty prowadzone przez: Marię Grzegorek i Jana Gąsiorka.

„Wielkanoc w tradycji naszych przodków" to cykliczna impreza organizowana przez

Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Gminny Ośrodkiem Kultury w Łodygowicach oraz Muzeum Miejskie w Żywcu.

Cykl obejmuje m.in się konkurs plastyczny o tematyce świątecznej, którego celem jest rozwijanie i poszerzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań plastycznych, skłonienie uczestników do zapoznania się z tradycyjnymi zwyczajami i obrzędami wielkanocnymi Żywiecczyzny, zainspirowanie uczestników do twórczych poszukiwań i swobodnej nieskrępowanej twórczości.

Kolejnym działaniem będą warsztaty o tematyce obrzędowej, skierowane do grupy osób chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat tradycji i zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi. W zajęciach mogą wziąć udział instruktorzy zatrudnieni w gminnych instytucjach kultury, nauczyciele plastyki, sztuki, którzy zdobytą wiedzę będą mogli przekazywać dalej podczas prowadzonych przez siebie zajęć. Warsztaty prowadzone będą przez twórców ludowych. Instruktorzy prowadząc zajęcia będą starali się przekazać i nauczyć uczestników wyuczonych przez siebie, własnych technik i sposobów zdobienia czy też wykonywania palmy wielkanocnej i kwiatów z bibuły.

Udostępnij Drukuj E-mail