Oceny: (3 razy)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

Otoczona szczytami Pilska, Rysianki i Romanki stanowi doskonałe miejsce na wypoczynek. Dzięki niezwykłemu położeniu gmina Jeleśnia rejonem szczególnie atrakcyjnym turystycznie. Czysta woda, powietrze, niezwykły górski klimat, lasy i łąki to naturalne skarby gminy. Jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów z najbardziej odległych zakątków Polski, niejednokrotnie też swoją obecnością zaszczycają gminę goście z zagranicy.

 

Niezwykłe widoki roztaczające się z nawet niewielkich wzniesień zachwycą każdego.  Doskonałe położenie gminy Jeleśnia przy granicy ze Słowacją sprawia, że gmina jest bardzo ważnym punktem tranzytowym.  Ukształtowanie terenu, dobrze przygotowana baza noclegowa oraz gastronomiczna z pewnością zaspokoi potrzeby różnego rodzaju klientów. Wspaniała gościnność mieszkańców sprzyja wypoczynkowi na tych obszarach i pozwala na odzyskanie dobrego samopoczucia oraz sił witalnych.  Na tym terenie można uprawiać turystykę rowerową, konną lub korzystać z dobrze oznaczonej sieci górskich szlaków. Dobrze oznakowane trasy rowerowe pozwalają na penetrowanie zakątków, do których nie można dojechać samochodem, a trasy rowerowy są przygotowane zarówno dla wytrwałych kondycyjnie rowerzystów, jak i dla początkujących. Coraz bardziej popularna staje się na tym terenie jazda konna, a zwłaszcza kilkudniowe górskie rajdy.

 

Korbielów posiada doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa oraz wszelkich sportów zimowych. Panorama, która roztacza się z Pilska na Beskidy oraz Tatry jest jedną z najpiękniejszych, jakie można zobaczyć i pozostawia w pamięci niezapomniane obrazy.  W Korbielowie jest 19 wyciągów w tym dwa krzesełka. Na terenie gminy jest łącznie około 2 km tras narciarskich. Poza tym w Korbielowie jest jeden z najlepszych Snowparków w Polsce. Dla małych dzieci funkcjonuje narciarskie przedszkole DIMBO.  Szczegółowo na temat tras narciarskich pisaliśmy TUTAJ.

 

Na terenie gminy Jeleśnia znajduje się kilka obiektów zabytkowych, które budzą zainteresowanie przyjeżdżających tu turystów. Najbardziej okazałym jest Stara Karczma w Jeleśni, która zbudowana została w połowie XVIII wieku lub na początku XIX.

 

Ciekawostką jest także kościół parafialny pod wezwaniem świętego Wojciecha w Jeleśni oraz plebania, drewniane budynki rozmieszczone na terenie całej gminy, Regionalna Izba Pracy Twórczej. Niezwykłą atrakcją są także Kapliczki przydrożne oraz forty obronne w Krzyżowej i w Przyborowie oraz obeliski z czasów najazdu szwedzkiego.

Do gminy Jeleśnia należą sołectwa: Jeleśnia, Korbielów, Sopotnia Mała, Sopotnia Wielka, Krzyżówki, Krzyżowa, Pewel Wielka, Przyborów, Mutne.   

Gmina Jeleśnia jest organizatorem wielu imprez kulturalnych ukazujących bogactwo miejscowej kultury ludowej oraz dawnych zanikających już dzisiaj tradycji i obrzędów. Obok imprez kulturalnych nie mniej ambitna oferta adresowana jest do miłośników czynnej rekreacji i sportu. Warto przyjechać tutaj, by uczestniczyć w następujących imprezach:            

* Gody Jeleśniańskie 

* Majówka w Gminie Jeleśnia                         

* Wiosenny Redyk

* Dni Jeleśni

* Puchar Korbielowa

* Puchar Wójta w Slalomie Gigancie rozgrywanym na stokach Pilska

* Puchar Pilska w slalomie gigancie

* Bieg na 10 km

* Bieg Górski na Pilsko

* Hołdymas Gazdowski

* Wigilia w Beskidach

Udostępnij Drukuj E-mail