Bez komentarzy

Bibułkarstwem, czyli sztuką wytwarzania ozdób z bibuły, głównie we wsiach zajmowały się kobiety, które chętnie dekorowały swoje domy i miejsca kultu. W czasie gdy wiejskie izby były słabo oświetlone, bibułkowe ozdoby ubarwiały znacząco otoczenie.

Obecnie bibułkarstwem zajmują się jedynie twórcy ludowi świadomie kultywujący dawne tradycje. Nie inaczej jest w Jeleśni, gdzie od lipca 2006 roku w Gminnym Ośrodku Kultury prowadzone są warsztaty zdobnictwa bibułkowego. Uczęszczają na nie Pani z gminy Jeleśnia, a zajęcia odbywają się we wtorki. Inicjatorkami i koordynatorkami spotkań są Zofia Ważka - twórczyni z Sopotni Małej i Grażyna Patera, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni. Na zajęciach uczestniczki uczą się wykonywania poszczególnych kwiatów, doboru kolorystyki, sposobu kompozycji. Twórczyni Zofia Ważka przekazuje zasady tradycyjnego zdobnictwa bibułkowego na Żywiecczyźnie.

Warsztaty to nie tylko forma kultywowania tradycji ludowej, bowiem prace wykonywane podczas zajęć zdobią zarówno Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni, jak i stanowią eksponaty w Regionalnej Izbie Pracy Twórczej w Jeleśni. Są także wykorzystywane jako upominki dla znamienitych gości odwiedzających gminę Jeleśnia.

Bibułkarki z gminy Jeleśnia również uczestniczą w kiermaszach sztuki ludowej w trakcie imprez plenerowych.  Prezentują na nich swoje prace, jak i również robią pokazy wykonywania kwiatów. To także doskonała okazja do sprzedaży prac. Twórczynie ludowe pamiętają również o tym, jak istotne jest przekazywanie swoich umiejętności młodemu pokoleniu. Dlatego też chętnie odwiedzają szkoły i przedszkola.  W sezonie zimowym i letnim w Starej Karczmie w Jeleśni i w Karczmie pod Borami w Korbielowie można spotkać twórczynie, które pokazują turystom piękną sztukę zdobnictwa bibułkowego.

W minioną sobotę 22 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni gościła grupa z Chorzowa. Okazją do odwiedzin były odbywające się tam na warsztaty zdobnictwa bibułkowego. Uczestnicy warsztatów z ogromnym zainteresowaniem zwiedzali aktualne wystawy w Gminny Ośrodku Kultury: pokonkursową wystawę zdobnictwa bibułkowego, haftu krzyżykowego Agnieszki Adamek, malarstwa Klubu Malarskiego Trapez.

Podczas warsztatów bibułkowych prowadzonych przez twórczynie ludowe: Aleksandrę Kupczak, Marię Góra, Grażynę Patera z Jeleśni, Eugenię Godzińską z Przyborowa, Józefę Sidzina z Krzyżowej i Renatę Bazylińską z Żywca panie nauczyły się wykonywania kwiatuszków z bibuły.

Zdjęcia GOK Jeleśnia

Udostępnij Drukuj E-mail