Oceny: (2 razy)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

Obok bibułkarstwa, o którym pisaliśmy TUTAJ, zabawka ludowa jest skarbem gminy Jeleśnia. Od lat na terenie gminy wykonuje się wszelkie prace rękodzielnicze, a są one o tyle istotne, że ich ciągłość jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

W minioną środę 17 maja przedszkolaki z Sopotni Wielkiej w Gminnym Ośrodku Kultury podziwiały wystawę sztuki ludowej, a tym zdobnictwa bibułkowego i zabawki drewnianej. Niewątpliwie dużą atrakcję dla dzieci stanowiła możliwość pobawienia się drewnianymi konikami, bryczkami, ptaszkami, kołyskami. Zabawki drewniane zostały wykonane przez Mariana Łoboza z Pewli Wielkiej, następnie pięknie pomalowane przez jego żonę Wiesławę.

Jednym z najbardziej utalentowanych twórców ludowych jest Marian Łoboz, mieszkaniec Pewli Wielkiej. Jedna warto podkreślić, iż swoje małe arcydzieła Pan Marian wykonywał z żoną Wiesławą, a swoje umiejętności zabawkarskie przekazał synom. Sam natomiast tajniki zabawki ludowej odkrył dzięki rodzicom.

Państwo Łobozowie sprzedawali swoje wyroby na targach i odpustach zarówno w okolicznych miastach (Wadowice, Andrychów, Żywiec), jak i na Śląsku, zaś za pośrednictwem „Cepelii” i „Milenium” również za granicę. Wykonywali przede wszystkim koniki, karuzelki, „klepoki”, ale także bryczki, wozy drabiniaste, kołyski, taczki. Do dotychczasowego asortymentu zabawkarskiego Marian dołożył konia ze skrzydłami – pegaza, konia na biegunach, na kółkach, kaczki, jelonki.

Marian Łoboz należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jest wielokrotnym laureatem konkursów związanych bezpośrednio z tematyką drewnianych zabawek ludowych, uczestnikiem Targów Sztuki Ludowej, festynów i imprez o charakterze kulturalnych na terenie Gminy Jeleśnia.

Zdjęcia: GOK Jeleśnia

Udostępnij Drukuj E-mail