Bez komentarzy

Pod tym tytułem kryje się nazwa projektu, którego inicjatorem jest Krystyna Walas i Przemek Ficek. Historie zza płota, to nic innego, jak gmina Jeleśnia w opowieściach mieszkańców.

Pomysłodawcy od grudnia 2016 doku do chwili obecnej pomocy rodziny i przyjaciół zorganizowali na terenie Gminy Jeleśnia cykl kameralnych spotkań, na których osoby starsze spotykały się przy jednym stole z młodzieżą i dzieliły się swoimi wspomnieniami z młodych lat. Jednocześnie grupa młodych, entuzjastycznych wolontariuszy, wyposażona w urządzenia rejestrujące odwiedziła Seniorów w różnych częściach gminy i przeprowadziła z nimi rozmowy.

Sam projekt jest jednocześnie nawiązaniem do czasów, które dla młodego pokolenia mają znamiona abstrakcji: to czasy bez telewizora, komputera, telefonów komórkowych i internetu. To czasy, w których kwintesencją spotkań z drugim człowiekiem była rozmowa; to miniona niemal epoka, kiedy ludzie zbierali się razem i opowiadali sobie historie. Przy pracy, przy skubaniu pierza, przy kuchennym stole. Starsi opowiadali, a młodsi słuchali opowieści o dawnych czasach, ludziach, życiu, pracy i rodzinie. Opowieści łączyły pokolenia i zacieśniały więzi. Jak mówią sami pomysłodawcy przedsięwzięcia – „A że dobrych historii nigdy za wiele, nasz projekt będzie trwał, dopóki są ludzie mogący je opowiedzieć".

Czy i tym razem udało się inicjatorom połączyć pokolenia? Przekonamy się już w najbliższy piątek 30 czerwca, podczas wystawy wieńczącej projekt. Spotykamy się w piątek w Starej Plebanii w Jeleśni o godzinie 17.

Udostępnij Drukuj E-mail