Bez komentarzy

Wyjątkowo udane okazały się tegoroczne Dni Powiatu dla reprezentantów Gminy Jeleśnia.

Podczas Święta Powiatu Żywieckiego swój dorobek zaprezentowały koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, twórcy ludowi oraz zespoły regionalne z Powiatu Żywieckiego.

Odbył się również Przegląd Potraw Regionalnych pn. „Próbowacka Jodła Beskidzkiego”, Święto Miodu oraz prezentacje i występy gmin.

Gminę Jeleśnia reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich Przyborów I. Gospodynie z Przyborowa- Eugenia Godzińska, Helena Widz, Władysława Widz, Anna Ciupka, Helena Pal przygotowały mnóstwo tradycyjnych potraw, m.in.: zupę ziemniaczaną z kminkiem, potrawy mięsne- duszony karczek wieprzowy z miodem w kapuście, rolady w sosie własnym, zasmażana kapusta z fazolem i grzybami oraz wieprzowymi pulpecikami, gołąbki z pęcakiem, mięsem i grzybami w sosie własnym, gulasz z kapustą młodą; ciasta- placki kruche i drożdżowe z makiem, śliwkami, jaferami, jabłkami i posypką, miodownik, piernik na miodzie, pierniki w kształcie serca, sernik pani Jasi, domowe ciasteczka kruche, bułeczki drożdżowe ze śliwkami i posypką; pozostałe potrawy- chleb ze smalcem i ogórki kiszone, drygonty ze skwarkami, pierogi z mięsem, pierogi z kapustą i grzybami, łazanki z kapustą i boczkiem, pieczarki opiekane w sosie słodko-kwaśnym, swojski ser biały ze szczypiorkiem; napoje- herbata ziołowa z dziurawca, mięty, melisy i pokrzywy oraz wino z ostrężyn, nalewki z lawendy, aronii, wiśniówka, miodówka.

Stoisko gminy Jeleśnia z potrawami regionalnymi było cały czas oblegane przez uczestników imprezy. Każdy chciał spróbować dań przygotowanych przez nasze aktywne gospodynie z gminy Jeleśnia.

W konkursie potraw regionalnych gospodynie z Przyborowa zajęły I miejsce za tradycyjne ciasto miodownik przygotowane przez Eugenię Godzińską.

Pani Eugenia Godzińska z Przyborowa otrzymała w trakcie imprezy puchar i dyplom z podziękowaniami za zaangażowanie, pomoc i wieloletnią współpracę z Wydziałem Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu.

W ramach prezentacji artystycznej gmin Powiatu Żywieckiego bibułkarki z naszej gminy Zofia Ważka z Sopotni Małej, Maria Wąs z Korbielowa i Aleksandra Kupczak z Jeleśni zorganizowały pokaz zdobnictwa bibułkowego, natomiast Zofia Sordyl z Korbielowa pokaz przędzenia na kołowrotku.

W dniu 19 sierpniach 2017 r. na Błoniach Amfiteatru Pod Grojcem w Żywcu odbywa się również Święto Miodu. Jest to cykliczna impreza, mająca na celu promować pszczelarstwo i produkty pszczele w żywieniu i leczeniu. W trakcie Święta odbędzie się wystawa stoisk pszczelarskich, wręczenie nagród w konkursie „Pasieka Roku 2017”, wręczenie odznaczeń pszczelarzom oraz prelekcje dotyczące sytuacji pszczelarstwa w Polsce.

Integralną częścią imprezy było Święto Miodu organizowane przez Starostę Powiatu Żywieckiego i Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik” Bielsko-Biała koło Żywiec. Gospodarstwa pszczelarskie prezentowały efekty swoich pasiek. Podczas imprezy ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursie „Pasieka roku 2017”.  Pasieki, które brały udział w konkursie są jednostkami edukacyjnymi i promującymi gminę, a równocześnie stanowią atrakcję turystyczną. W kategorii gospodarstw pasiecznych ponad 20 rodzin pszczelich III miejsce zajął Paweł Jureczka z Sopotni Wielkiej, który również wygłosił prelekcję dotyczące sytuacji pszczelarstwa w Polsce oraz działań promujących pszczelarstwo w Gminie Jeleśnia.

Źródło: GOK Jeleśnia

Udostępnij Drukuj E-mail