1 komentarz

Tym razem zapraszamy do Sopotni Małej, gdzie w najbliższa sobotę 24 września odbędą się spotkania folklorystyczne. A to oznacza możliwość posłuchania kapel góralskich i zespołów regionalnych. Impreza odbędzie się bez względu na kapryśną w ostatnim czasie aurę, ponieważ miejscem spotkań jest Dom Strażaka. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.

Ta niedziela będzie szczególna i wyjątkowa pod innym jeszcze względem - w tym właśnie dniu swój jubileusz świętować będzie Zespół Romanka.

Zespół Regionalny „Romanka” z Sopotni Małej” powstał w 1967.  Prezentuje folklor górali żywieckich. Słynie z wiernego odtwarzania zwyczajów oraz obrzędów religijnych i świeckich. Siłą zespołu jest autentyzm. Autentyczne stroje, żywiołowe tańce, góralskie głosy i znakomita tradycyjna kapela składają się na widowisko, które za każdym razem zachwyca publiczność. Najpiękniejszym programem prezentowanym przez zespół jest „Wesele sopotniańskie”. Na dorobek „Romanki” składają się również „Niesopustnicy”, Trzej Królowie Sopotniańscy”, stawianie mojki na św. Jana, archaiczny taniec bon tańczony tylko przez kobiety oraz liczne przyśpiewki i tańce. „Romanka” jest wzorem do naśladowania dla młodych zespołów i instruktorów. To swego rodzaju klasyka autentyzmu, kanon, na którym można się wzorować. Działalność zespołu jest ściśle związana z życiem gminy Jeleśnia. „Romanka” uczestniczy w obrzędach kościelnych i świeckich.

 

Udostępnij Drukuj E-mail