Bez komentarzy

W dniach 18 i 19 listopada 2017 w Jeleśni i Milówce odbyły się XXVI Posiady Gawędziarskie oraz XXVIII Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych.
Organizatorem imprezy był Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.
Współorganizatorami: Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni, Gminny Ośrodek Kultury w Milówce, Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy-Wieprz, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Grojcowianie w Wieprzu, Koła Gospodyń Wiejskich w Wieprzu, Jeleśni i Milówce.

XXVI POSIADY GAWĘDZIARSKIE miały na celu popularyzację samorodnej twórczości ludowej i podtrzymywanie tradycji gawędziarstwa ludowego oraz inspirowanie i zachęcanie uczestników do własnej gwarowej twórczości literackiej.
Jury w składzie:
1. prof. Jadwiga Wronicz - kierownik Pracowni Gwar Małopolskich IJP PAN
2. Waleria Prochownik - gawędziarka, autorka tekstów gwarowych
3. Janusz Legoń - krytyk teatralny, przewodniczący jury
4. Piotr Maron - Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, antropolog kultury, sekretarz komisji
wysłuchało 44 gawędziarzy, w tym: 16 dzieci do lat 12, 13 wykonawców od 13 do 18 lat oraz 15 dorosłych oraz przyznało nagrody.

Gawędziarze z gminy Jeleśnia odnieśli ogromne sukcesy.
W kategorii dzieci do lat 12 III miejsce zdobyła Marta Piecha z Pewli Wielkiej, a wyróżnienie otrzymał Przemysław Widuch z Jeleśni.
W kategorii osób dorosłych I miejsce otrzymała Zofia Sordyl z Korbielowa, a III miejsce Stefania Wróbel z Jeleśni oraz Anna Dunat z Pewli Wielkiej wyróżnienie.

XXVIII KONKURS GRY NA UNIKATOWYCH INSTRUMENTACH LUDOWYCH miał na celu popularyzowanie autentycznej muzyki ludowej, ożywianie ludowego muzykowania, zachęcanie do budowy ludowych instrumentów muzycznych, inspirowanie dzieci i młodzieży do podejmowania nauki gry na instrumentach ludowych, zachęcanie nauczycieli i instrumentalistów do poszukiwania starych, archaicznych melodii.
Jury w składzie:
1. dr Bożena Lewandowska - etnomuzykolog, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnicząca jury
2. Przemysław Ficek - muzyk, folklorysta z Jeleśni
3. Zbigniw Wałach - muzyk, folklorysta z Istebnej
4. Dariusz Kocemba - sekretarz komisji, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
wysłuchało prezentacji 45 solistów i 13 kapel, w tym: 12 dzieci w kategorii wiekowej do lat 12, 15 wykonawców w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat, 3 dorosłych instrumentalistów, 3 multiinstrumentalistów w kategorii wiekowej do lat 12, 8 multiinstrumentalistów w kategorii wiekowej od 13 do 18 roku życia, 4 dorosłych multiinstrumentalistów, a także: 4 kapel dziecięcych, 9 kapel młodzieżowych oraz przyznało nagrody.

Również instrumentaliści z gminy Jeleśnia odnieśli ogromne sukcesy.
W kategorii dzieci do lat 12-solistów I miejsce otrzymała Marta Krzyżowska z Jeleśni, a II miejsce Julia Pawlica z Jeleśni, a multiinstrumentalistów I miejsce zdobyła Katarzyna Witas z Sopotni Wielkiej. Dziewczynki uczą się w Ognisku Twórczości Artystycznej Fundacji Braci Golec działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni. Do konkursu przygotowały je instruktorki Małgorzata Filary-Furowicz oraz Marta Matuszna-Wejchenig.
Jury postanowiło przyznało również nagrodę specjalną dla Władysława Byrtka z Pewli Wielkiej oraz wyróżnienie honorowe dla Michała Kalisza z Korbielowa.

OGROMNE GRATULACJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Źródło: GOK w Jeleśni

Przypominamy, że występ laureatów odbędzie się 26 listopada o godzinie 15:00 w Domu Ludowym w Wieprzu.
Przeprowadzimy z niego transmisję na żywo. Będzie można ją odtworzyć klikając na link obok - Gawędziarze i muzykanci - koncert laureatów [NA ŻYWO]
Zapraszamy do obejrzenia występów i prezentacji wszystkich nagrodzonych uczestników.

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail