Bez komentarzy

28 marca 2018 roku 110 uczniów Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej wzięło udział w bezpłatnych zajęciach bezpieczeństwa osobistego  zrealizowanych w ramach projektu „Bądź bezpieczny na drodze”, który  współfinansowany jest przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w ramach konkursu grantowego pn. „Lokalne Inicjatywy Społeczne w Gminie Jeleśnia – edycja 2017”.

Zajęcia odbywały się w małych grupach uczniów w zakresie:
1. Skutków nieodpowiedzialnego picia alkoholu przez użytkowników dróg poruszających się pieszo lub pojazdami mechanicznymi z wykorzystaniem gogli symulacji upojenia alkoholowego (Alkogogle). 
ALKOgogle posłużyły  do demonstracji upośledzenia zmysłów, występującego po spożyciu alkoholu m.in. obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości oraz podwójnego widzenia.
Zostały omówione również zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego w charakterze osoby pieszej, rowerzysty oraz osoby poruszającej się pojazdami mechanicznymi (np. skuter oraz quad).

Zajęcia prowadzili st.asp. Paweł Baczyński oraz mł.asp. Tomasz Gawron - dzielnicowi Komisariatu Policji w Jeleśni

2. Bezpieczeństwa użytkowników dróg m.in. wypadki drogowe z wykorzystaniem Symulatora Zderzenia.
Dzięki użyciu do zajęć specjalistycznego sprzętu szkoleniowego w postaci Symulatora Zderzenia, każdy uczeń, który wyraził na to zgodę:
- przeżył „zderzenia” na żywo w bardzo bezpiecznych warunkach, poznał reakcję ciała w czasie nagłego zatrzymania z niewielkiej prędkości – dzięki temu wzrosła świadomość uczestników zajęć w sprawie konieczności używania pasów bezpieczeństwa jako zabezpieczenia przed niepożądanymi skutkami zderzenia pojazdu mechanicznego (np. samochodu). Wzrosła również świadomość niebezpieczeństwa wynikającego z nagłego zatrzymania pojazdu i wiedza, że jakiekolwiek zderzenie nie pozostaje obojętne dla pasażerów oraz, że zwiększenie prędkości pojazdu, powoduje większe skutki w czasie jego nagłego zatrzymania.

Zajęcia prowadził Aleksander Olaf Pietryka – specjalista ds. bezpieczeństwa osobistego. Instruktor Stowarzyszenia IPDTA Polska oraz International Police Defensive Tactics Association.

3. Pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych w stanach bezpośredniego zagrożenia życia spowodowanych Nagłym Zatrzymaniem Krążenia z wykorzystaniem 30 fantomów do nauki Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej.
Uczestnicy zajęć zostali zapoznani z zasadami prowadzenia Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej osoby dorosłej, dziecka oraz niemowlęcia. Mieli również możliwość treningu z zastosowaniem Algorytmu Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej na sprzęcie szkoleniowym - fantomach niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej do nauki Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej, które umożliwiły realistyczny trening podstawowych czynności z zakresu resuscytacji krążeniowo–oddechowej osób we wszystkich grupach wiekowych.

Zajęcia prowadziła Agnieszka Pawlus – ratownik medyczny, instruktor Fundacji K2.

W organizację zajęć zaangażowane były następujące podmioty:
- Fundacja K2 – lider projektu;
- Komisariat Policji w Jeleśni;
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Alkoholizmowi w Jeleśni;
- Stowarzyszenie IPDTA Polska;

Do sprawnej realizacji zajęć przyczynił się dyrektor  mgr Ryszard Ducin oraz nauczyciele Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej.

źródło i zdjęcia: Fundacja K2 profil fb

Udostępnij Drukuj E-mail