Bez komentarzy

Pojawienie się ludności wołoskiej na naszym terenie datujemy na XV wiek. Wtedy to Wołosi, którzy zaczęli zaludniać obszar obecnej Żywiecczyzny, wprowadzili nieznany dotąd sposób gospodarowania - sezonowy wypas owiec i bydła na wysoko położonych halach. Fakt ten skutkował znaczną ilością zmian - m.in w szacie roślinnej Beskidów. Najprawdopodobniej początkowo wołoscy przybysze próbowali zachować swoje koczownicze tradycje, nie osiedlając się nigdzie na stałe. Jednak zastane tutaj warunki nie sprzyjały prowadzeniu trybu życia, do którego przywykli.

A tymczasem zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie do Kamesznicy - będzie to Festiwal Kultury Wołoskiej. Spotykamy się 24 czerwca o godzinie 16 w Kamesznicy przy Bacówce. Na tę wyjątkową imprezę zaprasza Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kamesznicy "Proćpok".

A co w programie?

Przypomnimy tradycje Nocy Świętojańskiej; rozpalimy watry i - jak przystało na noc św. Jana - na wodę puścimy wianki. Czas uprzyjemnią nam kapele góralskie i konkursy z nagrodami. Nie może zabraknąć i owiec - ich uroczysty przemarsz na Halę Baranią z pewnością dostarczy wiele wrażeń.

Udostępnij Drukuj E-mail