1 komentarz

Wielki człowiek, kapłan i orędownik trzeźwości. Swoją posługę kapłańską pełnił w Jordanowie, Zakopanem i Gdowie. W 1976 roku został skierowany do parafii Najświętszego Imienia Maryi Panny w Kamesznicy.

W minioną niedzielę 3 lipca w Kościele parafialnym w Kamesznicy obchodziliśmy uroczystość 50-lecia kapłaństwa dostojnego jubilata księdza Władysława Zązla. We mszy świętej uczestniczyło wielu gości m.in Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor, Wójt Gminy Milówka Robert Piętka oraz zaproszeni księża, samorządowcy, radni i przedstawiciele Związku Podhalan. Starosta Żywiecki Andrzej Kalata w imieniu Zarządu Powiatu księdzu Władysławowi Zązlowi wręczył tabliczkę z dedykacją oraz regionalną płaskorzeźbę. Wójt Gminy Milówka Robert Piętka na ręce jubilata złożył unikatowe rękodzieło. O oprawę muzyczną uroczystości zadbały regionalne zespoły, których muzyka podkreśliła klimat tego niezwykłego spotkania.

Homilię wygłosił Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości biskup Tadeusz Bronakowski, który wyraził wdzięczność księdzu Władysławowi Zązlowi za pełne zaangażowanie działania na rzecz trzeźwości nie tylko w parafii w Kamesznicy, ale i w całej Polsce.

Ksiądz Władysław Zązel rozpoczął propagowanie trzeźwości w kamesznickiej parafii. Już w 1979 roku powstała tu specjalna Księga Trzeźwości, a wkrótce po niej ks. Zązel zaapelował o bezalkoholowe wesela, śluby i pogrzeby. Skutkiem tego było prawie 200 takich wesel. W 1995 zrealizował kolejny pomysł – ogólnopolskie spotkanie małżeństw, które miały bezalkoholowe wesela. Impreza ta - „Wesela wesel" - odbywa się cyklicznie.

Udostępnij Drukuj E-mail