19 maja 2018 roku podczas  X Rajdu Szlakami Papieskimi na Bendoszkę poświecono owce bacy Mateusza Micorka z Rycerki Górnej. Uroczystość mimo niepewnej pogody, po kilkudniowych opadach deszczu, zgromadziła wielu mieszkańców gminy Rajcza oraz gości. W tym roku Rajdowi Szlakami Papieskimi towarzyszyło hasło „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi." Pod Krzyżem Jubileuszowym na Bendoszce Wielkiej czuć było "miłość do życia w górach, magię spotkania ziemi z niebem i potęgę przyrody." Nie zabrakło gołębi pocztowych, które tradycyjnie wypuszczono podczas mszy. Było też ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.

Baca Mateusz Micorek z Rycerki Górnej wypasa owce na halach Worka Raczańskiego (Wielka Racza, Śrubita, Bendoszka Wielka, Przegibek, Przysłop, Praszywka, Rycerzowa, Muńcuł). 4 września 2014 roku zdał egzamin bacowski. Pierwsza jego bacówka powstała w 2011 roku. Aktualnie jest ich już sześć: koło owczarni, na Solańskim Groniu, na Przysłopie, na Wielkiej Raczy, na Przegibku, na Rycerzowej, a niedługo powstanie kolejna.

Stado liczy około 500 owiec. Owce przebywają na halach do końca września. Zadaniem bacy jest uzyskanie zgody właścicieli hal na prowadzenie wypasu i wynajęcie juhasów. Rozsód jesienny następuje zawsze na Świętego Michała Archanioła 29 września. Baca Mateusz Micorek wyrabia tradycyjne sery pasterskie bundz, bryndzę, oscypki, ser wołoski, a także redy, kołki.

Praca bacy i jego pomocników to ciężka praca 24/h na dobę.  Czego współczesny człowiek może nauczyć się od pasterza?
Pasterza cechuje pracowitość, umiejętność znoszenia trudów ciężkiej pracy, wytrwałość w codziennych obowiązkach (dojenie owiec, produkcja serów, wędrówka po halach i pilnowanie owiec), w znoszeniu niedogodności (bacówka to prosty drewniany domek z desek,nie jest ocieplany, więc przez szpary między deskami wieje wiatr, tak samo jak przez dwa wielkie otwory, przez które ulatuje dym z paleniska umieszczonego w kilkudziesięciocentymetrowej dziurze w podłodze).

"Życie pasterza w odosobnieniu pozwala na swobodne, wręcz naturalne przejście w przestrzeń nadprzyrodzoną – tym łatwiej z godnością godzi się ze swoim losem i nie odczuwa traumy przemijania, doświadcza radosnego wzlotu duszy na niebiańskie hale."- doświadczony baca.

 

 

 


Owce na Przegibku - w dali Bacówka, gdzie odbyła się w tym dniu uroczysta biesiada.

zdjęcia: Schronisko PTTK na Przegibku

zdjęcie w tle: Halina Szczotka

zdjęcie gołębie i ognisko: GOKiS w Rajczy

Udostępnij Drukuj E-mail