W Rycerce Górnej znajdował się obelisk, głaz z pamiątkową tablicą, na której widniała tabliczka: „Poległemu w dniu 07 kwietnia 1945r. radzieckiemu partyzantowi z grupy AWANGARDA Walerianowi Erykowiczowi Burzi ps. Anatol Jefremow – społeczeństwo”.

W lipcu br. został on usunięty w związku ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 roku "O zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego..."  Znajdował się on na terenie Wody Polskie.

Jaka związana z nim była historia?

W 1944r. organa bezpieczeństwa państwowego ZSRR sformowało grupę wywiadowczą przygotowaną do działania na tyłach faszystowskiego okupanta, która zrzucona początkiem sierpnia 1944r. w okolicach Pińczowa podjęła działania partyzanckie i wywiadowcze. Wśród radzieckich „cichociemnych” był występujący pod pseudonimem Anatol Jefremow kapitan Walerian Erykowicz Burzi.  Oddział Jefremowa przybył na tereny Żywiecczyzny w listopadzie 1944r. by zebrać informacje o siłach i możliwości wroga przed wyzwalającą te tereny ofensywą Armii Radzieckiej. Podczas natarcia wojsk radzieckich, gdy spychani w górę Soły Niemcy rozpoczęli przygotowywanie obrony, kapitan Jefremow, aby ułatwić zadanie nacierającym nocą z 6 na 7 kwietnia 1945r. Rosjanom zaatakował niemieckie gniazdo oporu w zwężeniu doliny u zbiegu Rycerek i Rycerskiego Potoku. W trakcie walki seria z karabinu maszynowego nieprzyjaciela pozbawiła go życia.  W odwecie w dniu 07 kwietnia 1945r. niemieccy żołnierze dokonali pacyfikacji osiedla w okolicach, gdzie rozegrała się nocna potyczka, paląc zabudowania i zabijając 10 mieszkańców. Ciało poległego kapitana Jefremowa pochowane zostało w pobliżu kościoła w Rycerce Górnej. Aby upamiętnić to zdarzenie mieszkańcy Rycerki Górnej ufundowali skromny obelisk, na którym składali co roku kwiaty z okazji rocznic zdarzenia.

W tym roku  zlikwidowany  został również w Rycerce Górnej pomnik wystawiony przez władze PRL ku czci kpt. Zbigniewa Plewy i innych żołnierzy, którzy zginęli tam  10.02.1947 roku w czasie obławy na żołnierzy polskiej partyzantki niepodległościowej, o czym pisaliśmy  tutaj

zdjęcie w tle: Magdalena Sporek

 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail