Wkrótce w Gminie Rajcza odbędzie się pieszy rajd rodzinny, pomiędzy dwoma tradycyjnymi miejscami wypasania owiec: górą Rachowiec i Kiczora, przeprowadzony po starych szlakach redyku czyli "Ścieżką Rachowiecką".

Uczestnicy rajdu poza przejściem wyznaczonej trasy przepięknymi widokowo ścieżkami górskimi i zapoznaniem się z terenami tradycyjnego wypasu owiec, będą musieli odszukać symboliczne owieczki znajdujące się po drodze i zaznaczone na mapie trasy rajdu. Na drodze czychać będzie niestety, jak to w życiu pasterza bywa, wiele przeciwności typu „wilki”, zbóje, fałszywe ścieżki.

Na mecie rajdu zostaną poddanie testowi sprawności juhasa czyli: dojenie kozy, noszenie barana na czas, pchnięcie drewnianą kłodą, strzał z łuku, konkurs z wiedzy pasterskiej, gotowanie pasterskiego gulaszu itp. Najlepsza grupa pasterzy zostanie nagrodzona "Złotą Kazikową Ciupagą".

Całość imprezy okraszona będzie pokazem tańców góralskich, występami kapel, poczęstunkiem i prezentacją produktów wytwarzanych z owcy i kozy.

Głównym celem imprezy jest edukacja społeczeństwa poprzez aktywny udział, wzrost liczby odwiedzających zadowolonych turystów, wzrost popytu na tradycyjne wybory z owcy i kozy, a w konsekwencji wzrost liczby wypasanych owiec i gospodarstw zajmujących się tą dziedziną rolnictwa,  świadomość wpływu na ekologię i utrzymanie łąk, hal poprzez tradycyjne wypasanie. 

Szczegółowe informacje oraz plakaty wkrótce na łamach WGmedia.

źródło informacji i grafika:  Stowarzyszenie Sólkiczora.pl

Udostępnij Drukuj E-mail