Spółdzielnia Socjalna "Serowa Kraina" powstała w 2017 roku, dzięki pasji i zaangażowaniu członków-założycieli. Jej głównym założeniem jest przywrócenie tradycyjnych smaków regionu, które dzisiaj odnaleźć można w wyrabianych przez Spółdzielnię serach.

Serowa Kraina jest otwarta na potrzeby społeczności lokalnej, a poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, realnie wpływa na rozwój gospodarczy Gminy Rajcza.

Magdalena Sporek: Serowa Kraina jest na rynku od lipca 2017 roku. Ile osób ją tworzy na dzień dzisiejszy tj. listopad 2018 roku? 

Honorata Szatanik - Prezes Spółdzielni Socjalnej "Serowa Kraina" w Rajczy: - Zespół Serowej Krainy aktualnie tworzy sześć osób, w tym cztery kobiety i dwóch mężczyzn. W skład zespołu Spółdzielni Socjalnej wchodzą zarówno osoby długotrwale bezrobotne jak i osoby z długoletnim doświadczeniem zawodowym.

Z czego jesteście najbardziej dumni?

- Najbardziej dumni jesteśmy z zespołu, który na obecnym etapie nieprzerwanie doskonali swoje umiejętności po to, aby zadowolić nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. 

Postawiliście na jakość wyrobów i przez to zostaliście docenieni. Czym możecie się pochwalić?

- Tak, od samego początku stawiamy na wysoką jakość naszych wyrobów przez co naszym kolejnym osiągnięciem jest fakt utrzymania stałych klientów oraz pozyskiwanie nowych. Jakość wyrobów Serowej Krainy oraz sposób jej funkcjonowania zostały docenione zarówno lokalnie jak i regionalnie. Już w 2017 roku otrzymaliśmy tytuł Ambasadora Rajczy, przyznawany przez Sołtysa i Radę Sołecką Rajczy. W 2018 roku zajęliśmy 2 miejsce w wojewódzkiej edycji konkursu Agroliga w kat. Firma, organizowanym przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Także w 2018 roku zostaliśmy mianowani do tytułu Przyjaciel Ekonomii Społecznej w konkursie organizowanym przez Zarząd Województwa Śląskiego. W ostatnim tygodniu otrzymaliśmy także Certyfikat Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej przyznawany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Gratulacje! To prawdziwe sukcesy, a z jakimi problemami, trudnościami borykacie się na co dzień?

- Nasz największy problem stanowi sprostanie wszystkim wymaganiom higieniczno-sanitarnym wynikającym z prowadzenia legalnego wyrobu i sprzedaży serów. Koszty związane z utrzymaniem odpowiedniej jakości wyrobów i utrzymania wysokiej jakości surowca powodują, że nasze wyroby są droższe od wyrobów pochodzących z tzw. szarej strefy. Trudno jest nam konkurować na rynku z producentami, którzy nie ponoszą kosztów związanych chociażby z badaniem czy znakowaniem swoich wyrobów.

Plany na przyszłość? 

- Serowa Kraina zamierza rozszerzać asortyment oferowanych przez siebie wyrobów oraz rozwijać swoją działalność w oparciu o zapisy statutowe.

W tym roku, we wrześniu, odbył  II Festiwal Sera w Rajczy. Czy będą kolejne edycje?

- Za nami II i z pewnością nie ostatni Festiwal Sera w Rajczy. Kolejna edycja tylko utwierdziła nas w przekonaniu, że warto organizować tego typu imprezy. Nawet jeśli są one lokalne i kameralne to przyciągają całkiem spore rzesze zainteresowanych. Tegoroczną edycję Festiwalu rozbudowaliśmy o strefę gastronomiczną, a także o kilka ciekawych stoisk z odległych regionów Polski. Chcemy utrzymać tego typu działania także w przyszłości. Na pewno będziemy mocno pracować nad ściągnięciem wystawców z sąsiednich gmin. Przez takie działania nasza impreza ma szansę stać się jeszcze bardziej rozpoznawalna i popularna.

Gdzie i kiedy aktualnie można nabyć Wasze serki?

- Nasze wyroby sprzedajemy w sklepie firmowym w Rajczy, do którego zapraszamy od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 – 16:00, w piątek od 8:00 do 17:00, a w sobotę od 9:00 – 14:00. Do sprzedaży wykorzystujemy także nasz autosklep, który spotkać można w Żywcu, w każdą środę i piątek, na ul. Słowackiego w godzinach od 7:00 – 13:00 oraz w Bielsku-Białej na targu w Białej, w każdy czwartek i sobotę w godzinach od 6:00 – 12:00. Jesteśmy także obecni w kilku restauracjach i hotelach na terenie Żywiecczyzny.

Dziękuję za rozmowę.

- Ja również dziękuję.

 zdjęcia: Serowa Kraina

 

Udostępnij Drukuj E-mail