Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

W sobotnie popołudnie 16 marca 2019 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Rajczy odbyła się promocja książki "Beskid Żywiecki - Przewodnik", Wydanie III oraz spotkanie z autorami: Piotrem Krzywdą, Stanisławem Figlem, Pawłem Franczakiem i redaktorem wydania z Oficyny Wydawniczej "Rewasz" Pawłem Lubońskim. Autorem przewodnika była również ś. p. Urszula Janicka - Krzywda. Interesującą rozmowę z autorami poprowadziła poetka z Rajczy Klaudia Wiercigroch - Woźniak.

Jakie treści obejmuje ten przewodnik? Ze wstępu cytujemy:

Przewodnik obejmuje Beskid Żywiecki w najszerszym jego rozumieniu. Jest to zarówno obszar po polskiej stronie Karpackiej granicy, do którego odnosi się ta nazwa w podziałach fizycznogeograficznych oraz tradycyjnych podziałach turystycznych, jak i bezpośrednio przylegające do niego tereny górskie po słowackiej stronie. Choć dla tych ostatnich przyjęte są nazwy Beskidów Kisuckich i Beskidów Orawskich, łączą się one bezpośrednio z głównym (granicznym) grzbietem Beskidu Żywieckiego i są od polskiej strony dostępne turystycznie dzięki swobodzie przekraczania granicy państwowej, co pozwala na penetrację terenu po obydwu jej stronach w trakcie jednej wycieczki czy dłuższej wędrówki. Po polskiej stronie opisywany teren rozciąga się pomiędzy doliną Soły na zachodzie ,a górnymi częściami dolin Skawy i Raby na wschodzie oraz pomiędzy linią Żywiec – Jeleśnia – Hucisko – Lachowice – Sucha Beskidzka na północy (czyli bez Pasma Pewelskiego), a grzbietem wododziału karpackiego między przełęczami Zwardońską i Sieniawską na południu. Obejmuje też Górną Orawę oraz południowe podnóża wschodniej części Pasma Podhalańskiego. Po stronie słowackiej opisujemy zaliczany do Beskidów Kisuckich teren na wschód od doliny Skaliczanki i Kisucy (na odcinku Czadca – Krasno nad Kisucą) po dolinę Bystrzycy na południu, a także przylegający do niego od wschodu obszar Beskidów Orawskich, ograniczony od południa doliną Białej Orawy, a od wschodu Jeziorem Orawskim i dolnym biegiem Czarnej Orawy.

W spotkaniu z autorami uczestniczyli Radni Gminy Rajcza: Magdalena Omyła i Andrzej Ryłko, Marian Butor z RW Team oraz pasjonaci turystyki, zainteresowani nabyciem przewodnika. Organizatorem spotkania był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Rajczy.

{gallery}Beskidpromocja{/gallery}

Zdjęcia: Magdalena Sporek

Udostępnij Drukuj E-mail