28 maja Dyrektor GOKiS w Rajczy Katarzyna Dziasek-Dallig podpisała umowę ze Stowarzyszeniem LGD "Żywiecki Raj" na realizację projektu "Akademia ETNOdizajnu".

Co to będzie za projekt? O szczegóły zapytaliśmy Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Rajczy.

"Akademia ETNOdizajnu to cykl wakacyjnych warsztatów dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Będą się one odbywać w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Rajczy oraz w Świetlicach Środowiskowych na terenie Gminy Rajcza. W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać tradycyjne materiały, wzory, motywy zdobnicze oraz kolory jakie były charakterystyczne dla naszego regionu i kultury górali żywieckich. Następnie z użyciem naturalnych materiałów takich jak wełna, len, drewno oraz wykorzystując stylistykę i wzory zaczerpnięte z lokalnej tradycji uczestnicy stworzą własne projekty, które poprzez zastosowanie druku cyfrowego, zostaną naniesione na koszulki, torby i worki.

Zagadnienie dialogu międzypokoleniowego będzie w projekcie poruszone na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze w czasie warsztatów wykorzystane zostaną nowoczesne techniki druku cyfrowego w celu poznania i pokazania piękna tradycyjnego zdobnictwa ludowego. Po drugie warsztaty stworzą przestrzeń dla młodych ludzi i seniorów do spotkania, wymiany doświadczeń, wiedzy, wspólnego spędzenia czasu, rozwijania swoich pasji i poznawania siebie. Będzie to alternatywa na ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu.

Pomysł na takie właśnie zajęcia zrodził się z chęci pokazania piękna tradycyjnej kultury w nieco inny, niestandardowy sposób, który mamy nadzieję przyciągnie na nasze zajęcia wielu uczestników" - zdradza Katarzyna Dziasek-Dallig Dyrektor GOKiS w Rajczy. 

Informacje o zapisach i szczegółowy plan zajęć wkrótce na plakatach.

Zdjęcie: GOKiS Rajcza

Udostępnij Drukuj E-mail