Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

29 grudnia w  Centrum Kultury w Rajczy odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek Fundacji Braci Golec oraz Zespołu Rajcusie.

Zespół Rajcusie działa przy Centrum Kultury w Rajczy. Opiekę nad nimi sprawuje Danuta Butor, a muzycznie Bartosz Ryłko. Zaprezentowali pastoralki oraz jak to sie dawniej kolędowało.

Fundacja Braci Golec  działa od 2003 roku. Dzięki wspólnym inicjatywom rodziców, samorządów i regionalistów uruchomila dotąd ogniska w Milówce (2003 r.), Łodygowicach (2010 r.), Koszarawie (2011 r.), Jeleśni (2012 r.), Przyłękowie (2015 r.), Porąbce (2016 r.), Lipowej (2017r.), Żywcu (2017r.), Rajczy (2018r.), Czernichowie (2018r.) W roku szkolnym 2018/2019 w ogniskach kształci się ponad 300 osób.

Wszystkie te dzieci uczy 11 instruktorów. Dzieci corocznie dają około 40 koncertów. Każdy występ jest dla nich wielkim wydarzeniem. W okresie świątecznym to program kolędowy, w okresie letnim pieśni pasterskie, kościelne, maryjne, melodie góralskie.

Ognisko Twórczości Artystycznej Fundacji Braci Golec działa w Gminie Rajcza od półtora roku i jest finansowane z budżetu Centrum Kultury i Sportu w Rajczy. W Fundacji są obecnie dwa stopnie. Stopień pierwszy podzielony jest kilka poziomów, dzie uczą się początkowi skrzypkowi, w stopniu drugim uczą się bardziej zaawansowani, jest też  klasa muzykantów żywieckich oarz absolwentów, którzy zakończyli Fundację, ale dalej z nią muzykują.

Na scenie Centrum Kultury w Rajczy z programem pastorałek zaśpiewały i zagrały dzieci na skrzypcach, heligonkach zarówno z ogniska w Rajczy jak i pozostałych miejscowości. Kuba Frycz zagrał na fujarce sześciootworowej. Na scenie wystapiło ponad 100 osob wraz z instruktorami: Rafałem Banasiem, Martą Matuszną- Wejchenig .

Koncert był okazją do posłuchania jak swoje pasje rozwinęli podopieczni Fundacji.

{gallery}PastoralkiRajcza{/gallery}

zdjęcia: Magdalena Sporek

Udostępnij Drukuj E-mail