Lata tradycji

"Kto by pomyślał, że to już 40 lat minęło odkąd Wawrzyńcowe Hudy zostały wpisane do kalendarza Tygodnia Kultury Beskidzkiej, największej w Polsce i jednej z najbardziej rozpoznawalnych na świecie międzynarodowych imprez folklorystycznych. Dzięki temu właśnie wydarzeniu ta lokalna tradycja pilnie strzeżona i pielęgnowana przez cale pokolenia Ujsolan opuściła raz na zawsze ujsolskie opłotki i rozpoczęła nie tylko ogólnopolską, ale i międzynarodową karierę. Jednym słowem przez tych 40 lat o Wawrzyńcowych Hudach zrobiło się głośno nie tylko w Polsce, ale też daleko poza jej granicami, bo przecież na ujsolską estradę zjechały zespoły folklorystyczne ze wszystkich możliwych zakątków świata, a wraz z nimi nieprzebrane tłumy koneserów spragnionych folkloru w oryginalnej postaci.

A tu w Ujsołach czekała na nich i wciąż czeka nie lada gratka. Coś czego nie sposób ani podrobić, ani nigdzie indziej poza Ujsołami spotkać, bo ten  na pozór zwykły ogień, zwykły chrust, gałęzie i żerdzi, przemieniają się nagle w metafizyczne wprost widowisko, które chwyta każdego za krtań i serce."-  podkreśla Tadeusz Piętka Wójt Gminy Ujsoły.

Historia

Z legendy o ujsolskim gospodarzu Wawrzyńcu wynika, że "epidemia pustosząca  dawno dawno temu Ujsoły ustała nagle jak ręką odjął za przyczyną zapalonego przez tego gazdę gigantycznego ogniska. Sięgająca kilkudziesięciu metrów konstrukcja zapłonęła w noc świętego Wawrzyńca. Hudo - wyraz pochodzenia wołoskiego, oznaczał, że pali się gwałtownie, żywiołowo, nie do powstrzymania i opanowania - stąd nazwa. Ponadto Ujsoły do 1913 roku należały do parafii w Rajczy, którego patronem jest Święty Wawrzyniec. 

Budowa hudy trwała dobrych kilka dni 

W planie kwadratu w rozstawie ok. 1 metra wbijało się 4 żerdzie wzmacniając je co pół metra poprzecznymi deskami(tzw. spongami), wewnątrz układało się  najpierw pasiekę (chrust) potem pionowo świerkowe gałęzie (dawniej jałowce), wreszcie na samej górze umieszczano kukłę świętego Wawrzyńca oraz mojki.

Fotorelacja z 40. Jubileuszowych Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach po linkiem tutaj

źródło: Publikacja CKSiR w Ujsołach pt. "Wawrzyńcowa Huda... a co to jest?" 

zdjęcia: Gmina Ujsoły

 

Udostępnij Drukuj E-mail