W sobotę 7 października 2018 roku 21 par małżeńskich z Gminy Ujsoły obchodziło swoje Diamentowe i Złote Gody. Po Mszy Świętej sprawowanej przez Księdza Proboszcza Józefa Gębalę, oraz Księdza Proboszcza Ryszarda Kubasiaka zaproszeni goście udali się do "Geoparku" w Glince na dalszą część świętowania.

Pary obchodzące Jubileusz 60-lecia pożycia małżeńskiego – Diamentowe Gody to:

Państwo Maria i Józef Lach
Państwo Stefania i Jan Mizia
Państwo Wiktoria i Jan Mrozek
Państwo Joanna i Franciszek Sporek
Państwo Elżbieta i Antoni Zoń


Pary obchodzące Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego – Złote Gody to:

Państwo Janina i Edward Bryja
Państwo Janina i Stanisław Bryja
Państwo Anna i Stanisław Ciurla
Państwo Barbara i Wiesław Gieroń
Państwo Anna i Antoni Kręcichwost
Państwo Elżbieta i Władysław Ostrowska
Państwo Emilia i Tadeusz Piętka
Państwo Maria i Wawrzyniec Płoskonka
Państwo Helena i Stefan Rybarska
Państwo Maria i Czesław Sporek
Państwo Sabina i Rudolf Szafron
Państwo Helena i Marian Szatanik
Państwo Maria i Henryk Szczotka
Państwo Irena i Jan Szczotka
Państwo Barbara i Eugeniusz Trzopek
Państwo Stefania i Bronisław Witos

 

W tym uroczystym dniu dla Jubilatów zaśpiewała Kapela Selesz - pod kierunkiem Pana Czesława Kobielusa, a następnie przed rozpoczęciem wręczenia pamiątkowych statuetek i medali Prezydenta RP głos zabrał Wójt Gminy Ujsoły Tadeusz Piętka:

"Czcigodni Księża Proboszczowie, Szanowny Panie Przewodniczący RG w Ujsołach, Pani Sekretarz, ale przede wszystkim Wielce Szanowni Państwo Jubilaci, Jestem niezmiernie rad i serdecznie dziękuję Wam za to, że zechcieliście przyjąć nasze zaproszenie na tę wyjątkową, jubileuszową uroczystość. Ilekroć nad takim jubileuszem się zastanawiam, to zawsze przychodzi mi na myśl pewna piękna opowieść o młodzieńcu, który zanim się ożenił postanowił pójść po radę do pewnego starca, który słynął z mądrości:

Stanął przed jego obliczem i powiedział: mistrzu, pokochałem piękną kobietę i chcę z nią być aż po grób. Jak tego dokonać?

Starzec podniósł na niego swe zamyślone oczy, dał mu do ręki prostą drewnianą łyżkę i powiedział tak: na dnie tej łyżki są dwie krople oliwy - idź obejrzyj mój cudowny pałac i wróć w to miejsce.

Ale pamiętaj; nie wolno ci zgubić ani jednej kropli. Za jakiś czas młodzieniec wrócił i dumnie spojrzał mędrcowi w oczy; oto na dnie drewnianej łyżki spoczywały dwie krople oliwy.

- A czy widziałeś kunsztowne gobeliny, złote żyrandole, perskie dywany? Widziałeś obrazy na ścianach moich komnat? Freski na sufitach? Skosztowałeś mego wina?

Młodzieniec zapłonął wstydem, bo tak był zapatrzony w te dwie krople oliwy, że nic wokół siebie nie widział.

- Idź więc jeszcze raz – powiedział starzec.

Młodzieniec tym razem długo nie wracał, ale kiedy powrócił nie było końca jego opowieściom. Pałac go urzekł, oszołomiony jego przepychem stał z wypiekami na twarzy i wciąż opowiadał.

- Gdzież jest twoja oliwa? rozległ się cichy głos mędrca.

Młodzieniec osłupiał łyżka była bowiem pusta.

Sam teraz widzisz, że nie istnieje żaden tajemny sekret, żadna nadzwyczajna recepta na prawdziwą miłość. Masz po prostu iść tak, żeby w tej swojej wędrówce nigdy nie zagubić tych dwóch kropli oliwy, które są przeznaczone tylko dla ciebie.

Szanowni Państwo, Czcigodni Jubilaci, Wasza obecność tutaj dzisiaj zaświadcza o tym, że tamten mędrzec miał rację, że to jest możliwe. Wbrew temu co głosi dzisiaj świat, jest możliwe to, aby przez długie lata nieść w swoich rękach wciąż tę samą miłość i jej nie zgubić na życiowych zakrętach.

Jest możliwe to, aby nieść ją nie tylko wtedy kiedy jest pogoda, ale również wtedy kiedy niebo zasnuwają chmury i zrywa się wiatr. Wtedy kiedy siwieje włos, a młodość i uroda pozostały już tylko na dawnej fotografii."

Po zakończeniu uroczystej dekoracji, której dokonywał Wójt Gminy w asyście Przewodniczącego Rady Gminy w Ujsołach Pana Kazimierza Grabowskiego, a także Zastępcy PRG Pana Zdzisława Krawca wzniesiono uroczysty toast i zaproszono zebranych gości na poczęstunek.

Pełna fotorelacja  tutaj

źródło i zdjęcia: Gmina Ujsoły