Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

27 października 2018 roku w Wiejskim Domu Kultury w Soblówce odbyła się impreza pod nazwą "Krzyca w kuchni". Wydarzenie to wpisało się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, a odbyło się dzięki projektowi "Ziemia wykarmi tradycję" współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w Warszawie w ramach programu Kultura - Interwencje 2018 Etno-Polska.

Organizatorami tego wydarzenia byli: Stowarzyszenie Gazdowie Doliny Cichej w Soblówce i Fundacja Ganpahar z Rajczy. Wśród zaproszonych gości byli mieszkańcy gminy: Ujsoły, Rajczy, Istebna oraz słowackich gmin: Nova Bystrica, Oravska Lesna i Novot. Historię uprawy żyta Krzycy w naszych Karpatach po polskiej i słowackiej stronie przedstawił  koordynator projektów karpackich Pan Józef Michałek.

Dawno, dawno temu żyto-krzyca była znana każdemu mieszkańcowi Gminy Ujsoły za sprawą klusek krzycowych.  W trakcie uroczystości odbyła się degustacja potraw z mąki krzycowej jak kiszonego żuru na wędzonce oraz pierogów z kapustą i grzybami leśnymi oraz pierogi z bryndzą owczą i ziemniakami. Potrawy przygotowały panie z kola Gospodyń Wiejskich.

Przygrywała kapela "Zdrowe Korzenie". 

W tym dniu otwarto również ekspozycję pasterską, która powstała dzięki projektowi "Szlak Kultury Wołoskiej" w ramach programu Interreg - Polska - Słowacja. Wstęgę przecięli: Starosta Gminy Oravska Lesna - Marek Majdis, Wójt Gminy Ujsoły - Tadeusz Piętka, z-ca Starosty Gminy Novot - Józef Kondela, Ks. Proboszcz Ryszard Kubasiak oraz pomysłodawca i organizator tych wydarzeń Marian Sporek.

{gallery}krzycasoblowka{/gallery}

źródło i zdjęcia: Gmina Ujsoły (artykuł i zdjęcia Pana Mariana Sporka)

tablice nadesłał: CKSiR Ujsoły

 

Udostępnij Drukuj E-mail