Jak informuje portal wspinanie.pl:

Ośmiu zawodników programu Polski Himalaizm Zimowy imienia Artura Hajzera wyleciało dziś rano do Pakistanu. Celem wyprawy jest Batura Sar (7795 m n.p.m.), jeszcze niezdobyta zimą. Wspinacze wylecieli z samego rana z lotniska imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. W Islamabadzie wylądują 14 stycznia o 05:00 czasu lokalnego.

Jednym z uczestników jest mieszkaniec gminy Ujosły - Marco Schwidergall.

Batura Sar to 25. szczyt świata. Po raz pierwszy został zdobyty w 1976 roku. Dotychczas odbyła się jedna nieudana próba zimowego wejścia (austriacka wyprawa, rok 1981). W lipcu 1988 roku na szczyt tego siedmiotysięcznika weszło dwóch Polaków: Paweł Kubalski i Zygmunt Heinrich.

 

Aktualizacja 16.02.2020:

*** info od zespołu #BaturaSar2020 ***

Gigantyczne opady śniegu i porywisty wiatr wstrzymały w tym tygodniu akcję górską wyprawy programu Polski Himalaizm Zimowy na Baturę Sar.

Od poniedziałku 10 lutego w samej Bazie (wys. 4100 metrów n.p.m.) spadł około metr śniegu wstrzymując działania wyprawy. W czwartek w BC wiatr osiągał momentami prędkość 60 kilometrów na godzinę. Widoczność ograniczona jest do kilkunastu metrów.

„Z tego względu w tym tygodniu nie było żadnego wyjścia do góry. Czekamy na ustabilizowanie pogody, dopiero wtedy ocenimy warunki lawinowe i to kiedy można wznowić akcję” – mówi kierownik wyprawy, Piotr Tomala.

„Naszym kolejnym zadaniem będzie ponowne przetorowanie drogi do CI, sprawdzenie w jakim stanie są położone wcześniej liny poręczowe i sprzęt pozostawiony w Obozach” – dodaje.

 

 

źródło: wspinanie.pl

zdjęcia: Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera