Wznosi się nad dolinami potoków Żabniczanka, Bystra i Sopotnia. Jest całkowicie niemal zalesiona, ale znajdują się na niej dwie polany.  Na północnym stoku to Hala Koziorka, a na północno – wschodnim duża wyjątkowo widokowa Hala Rysianka. Wysokość Rysianki wynosi 1322 m n. p. m i samo wejście na jej szczyt wymaga od turysty niezłej kondycji.

A jeśli by na nią wbiec?

Będzie to możliwe już w najbliższą niedzielę 4 września w ramach XVI Biegu na szczyt Rysianki. Impreza adresowana jest zarówno dla dorosłych biegaczy, jak i dla dzieci i młodzieży, każdy znajdzie w jej szerokiej ofercie coś odpowiedniego dla siebie. Celem wydarzenia jest popularyzacja biegów górskich i aktywnego stylu życia oraz promocja regionu turystycznego. Bieg na Rysiankę kończy cykl biegów zaliczanych do „Złotej 50-tki”, a najbardziej wytrwali zostaną nagrodzeni upominkami.

Organizatorem imprezy jest Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik, Rada Gminy Węgierska Górka oraz Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka. Współorganizatorem – Agropensjonat „Alaska” w Żabnicy oraz Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji w Żywcu.

Start do biegu głównego na dystansie 6 km z przewyższeniem +600m nastąpi o godzinie 11 spod Agropensjonatu „Alaska”. W miejscu tym będzie jednocześnie znajdowało się biuro zawodów, gdzie zgłoszeni zawodnicy odbiorą numerki startowe i pakiety. Celem biegaczy będzie osiągnięcie szczytu Rysianki, meta usytuowana będzie na Hali. Droga wiodąca na szczyt jest dość zróżnicowana, początek to lekko wznoszący się odcinek asfaltowy, dający możliwość rozciągnięcia stawki biegaczy. Zaraz po nim trasa wchodzi na szlak, który stanowi typową kamienistą drogę leśną i gruntową. A bieg na Ryniankę do łatwych nie należy. Spore przewyższenie na krótkim odcinku sprawia, że biegacze wkładają mnóstwo sił w osiągnięcie mety w czasie satysfakcjonującym każdego zawodnika. Zawodnicy klasyfikowani będą w poszczególnych kategoriach wiekowych. W czasie biegu zostanie wprowadzona odrębna klasyfikacja – na podstawie najlepszego czasu osiągnięcia mety wyłoniona zostanie najlepsza zawodniczka i zawodnik Gminy Węgierska Górka.

Krótko po starcie biegu głównego, bo o godzinie 11.20 w pobliżu Agropensjonatu „Alaska” rozegrane zostaną biegi dla najmłodszych. Dzieci również będą rywalizowały w ramach poszczególnych kategorii wiekowych, a dystanse z jakimi przyjdzie im się zmierzyć to 1000m, 600m i 400m.

Najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni pucharami, dyplomami i drobnymi upominkami. W czasie zawodów nie wolno stosować kijów trekkingowych, zawody mają charakter wyłącznie biegowy.

Bieg na Ryniankę to już impreza kultowa, która z roku na rok cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Na listach startowych odnaleźć można nazwiska zawodników z całego województwa. Urok Rysianki niewątpliwie sprawia, że to impreza, na którą warto wracać.