Ten dziewiętnastowieczny wynalazek, przez szereg lat usprawniany i unowocześniany, dziś jest jednym z bardziej ulubionych sprzętów sportowych i znajduje swoich miłośników na całym świecie. Rower.

Odkąd Amerykanin Gary Fisher pod koniec lat 70 ubiegłego wieku wynalazł rower górski – fanatycy rowerowi przenieśli się w tereny górskie. Fisher postanowił bowiem zmodyfikować nieco wygląd roweru miejskiego i tym samym przystosować go do jazdy w bardziej ekstremalnych warunkach. Wzmocnił wiec i skrócił ramę, pozbawił błotników – by rower był lżejszy i przede wszystkim zmienił opony z gładkich i cienkich na opony z grubym bieżnikiem o średnikiem i koła o średnicy 26 cali. Gary Fisher jest także uznawany za ojca współczesnego MTB.

Co oznacza ten skrót?

Pochodzi z angielskiej zbitki – mountain biking i jest formą kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich. Na początku swego - w końcu lat 70 XX wieku - istnienia kolarstwo górskie uznawane było za sport nieformalny, a zawody polegały na zjazdach w dół po wąskich i niebezpiecznych ścieżkach. Dyscyplina ta szczególną popularnością zaczęła cieszyć się w latach 90 ubiegłego stulecia, wtedy to zostały zawody mistrzostwa świata, a wkrótce zorganizowano pierwszy cykl należący do pucharu świata. W skład weszło 8 zawodów, które odbyły się w Europie i w USA.

Obecnie o zaletach roweru górskiego i przyjemności płynącej z jazdy na nim nikogo przekonywać nie trzeba. Dzięki popularnym „góralom” można przemierzać szlaki niedostępne dla samochodów i często – z racji odległości – dla turystów pieszych. Rower górski to nie tylko możliwość rozwoju fizycznego, to także pod wpływem ogromnej popularności tego środka transportu – ogromna liczba imprez, podczas których kolarze górscy porównują swoje umiejętności jazdy w trudnym terenie. 

Jedną z imprez są zawody rowerowe – „Mistrzostwa Województwa Śląskiego – MTB Cięcina”, które odbędą się 10 września w Węgierskiej Górce. Celem wydarzenia jest popularyzacja aktywnego wypoczynku oraz promocja terenów rekreacyjnych gminy Węgierska Górka. Impreza ma także za zadanie popularyzację kolarstwa górskiego i turystyki rowerowej w Beskidzie Żywieckim.  Zawody adresowane są zarówno dla dzieci i młodzież, jak i dla dorosłych. Organizatorem wydarzenia jest UKS „Masyw” Cięcina; współorganizatorem – Wójt Gminy Węgierska Górka, Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka oraz Śląski Związek Kolarski. Zawodnicy wystartują o godzinie 11.00 z Platformy Widokowej Traktu Cesarskiego. Kolarze górscy rywalizować będą w poszczególnych kategoriach wiekowych, a w ramach Pucharu Beskidów rozegrane zostaną Mistrzostwa Województwa Śląskiego MTB. Tytuły zostaną przyznane zawodnikom należącym do klubów zrzeszonych w Śląskim związku Kolarskim. Najlepsi zostaną nagrodzeni pucharami, medalami i nagrodami rzeczowymi. Organizator przewiduje także przyznanie nagród finansowych.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły