Istnieje od 2003 roku. Fundacja Braci Golec założona jest z inicjatywy liderów Golec Orkiestry, a celem jej powstania było skupienie w swym gronie młodych utalentowanych muzycznie ludzi, którzy będą mogli rozwijać swoje pasje niezależnie od pochodzenia. Podopieczni Fundacji pod skrzydłami Braci Golec uczą się gry na instrumentach i doskonalą śpiew góralski. Celem Fundacji jest także dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego Żywiecczyzny i przekazywanie go młodszym pokoleniom. Fundacja Braci Golec włącza w swoje działania kulturowe lokalne społeczności a tym samym wzmacnia poczucie własnej tożsamości mieszkańców regionu.

Obecnie rusza nowy projekt Fundacji – „Przestrzeń dla Pieśni”, a to oznacza tylko jedno – spotkania i muzyka w swojskim brzmieniu. Na najbliższe spotkanie w ramach nowej inicjatywy zapraszamy w najbliższą niedzielę 4 września o godzinie 16.00 do Karczmy pod Baranią do Węgierskiej Górki. W tym bowiem dniu odbędą się II Posiady Śpiewacze, a zapraszamy na nich wszystkich tych, którzy doceniają istnienie białego głosu i żywieckiego śpiewu. Będzie można wspólnie pośpiewać i poczuć niezwykłą atmosferę tego wyjątkowego spotkania.

A co w programie?

W skrócie – moc atrakcji i znamienici goście. Swoją obecnością zaszczycą nas Mistrzynie Tradycji Zofia i Józefa Sordyl. Wysłuchamy pieśni weselnych z Beskidu Żywieckiego. Będziemy świadkami inscenizacji tradycyjnego wesela górali żywieckich i obrzędów z nim związanych, a należą do nich wywodziny Młodego, orszak i śpiewy u Młodej, oczepiny i przyśpiewki weselne.

Celem projektu Fundacji „Przestrzeń dla Pieśni” jest przywrócenie rangi pieśni jako podstawy kultury tradycyjnej. Zamierzenie to realizowane jest w całym cyklu Posiad Śpiewaczych i Przeglądu Pieśni im. Zofii i Józefy Sordyl. Wszystkie te działania możliwe są jedynie dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizacja projektu trwa dwa lata i obejmuje proces budowania świadomości, uczenia się od siebie i stworzenia przestrzeni dla pieśni oraz śpiewu grupowego.

Motywem przewodnim całego przedsięwzięcia jest transmisja międzypokoleniowa, czyli przekazywanie wiedzy i umiejętności młodszym uczestnikom. Swoimi umiejętnościami z 14 edukatorkami i animatorkami dzielą się Mistrzynie Tradycji Zofia i Józefa Sordyl. Podopieczne sióstr Sordyl przy wsparciu specjalistów od białego śpiewu zostaną przygotowane do przekazania dziedzictwa czterem grupom śpiewaczym. Grupy te natomiast powstają przy ogniskach twórczości artystycznej prowadzonych przez Fundację Braci Golec w czterech gminach na Żywiecczyźnie: w Łodygowicach, Porąbce, Jeleśni i Milówce.