Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Z Kroniki Parafialnej: „…Dnia 15 sierpnia 1950 roku objął obowiązki administratora w parafii Żabnica Ks. Aleksander Romer i pełnił obowiązki do 12 marca 1954 r.

W październiku 1950 r. odbyła się renowacja misji trwająca przez tydzień. Ćwiczenia Duchowne prowadzili XX Misjonarze z Krakowa.

W roku 1951 na wiosnę zbudowano fundamenty pod Kaplicę Matki Boskiej na parceli odstąpionej przez Władysława Gruszkę, położonej blisko jego domu, poczem wybudowano z drzewa kaplicę, która przedtem zaprojektowano i zaczęto budować. Kaplica posiada 1 ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, 4 okna, 1 drzwi oraz wieżę a pod wieżą wnęka zrobiona z kamienia, w której znajduje się figura upadku Pana Jezusa pod krzyżem. Kaplica została poświęcona przez ks. Dziekana żywieckiego dnia 26 sierpnia 1951r. W święto Matki Boskiej Częstochowskiej”.

W tym roku mija 65 lat od poświęcenia kaplicy. Historię poświęcenia kaplicy można przeczytać w książce Wawrzyńca Ficonia „Historia krzyżami i kapliczkami naznaczona w gminie Węgierska Górka”.

Na stronie 220 kapliczka naścienna na Skałce, z małą poprawką, iż w 1951 roku proboszczem w Żabnicy był ks. Aleksander Romer a nie jak mylnie napisano ks. Karol Śmiech. Ks. Karol Śmiech przybył do Żabnicy w 1954 roku.

Z okazji trwającego Roku Miłosierdzia, na dawnym miejscu gdzie stała kaplica wzniesiono w czerwcu br. Kaplicę Bożego Miłosierdzia, obecnie posesja P. Jana i Katarzyny Kupczak.

Inicjatorami w/w są Jadwiga Kupczak i Józef Żyrek, a wykonawcami Marian Orzeł i Jerzy Krawiec.

26 sierpnia br. z racji Jubileuszu 65-lecia poświęcenia kaplicy Róże Różańcowe zamówiły mszę świętą, którą odprawił ks. proboszcz Jacek Jaskiernia.

Po mszy św. wszyscy uczestnicy przeszli na miejsce kapliczki gdzie śpiewano pieśni z Kołem Gospodyń i Kapelą.

Jadwiga Kupczak.

Zdjęcia Jadwiga Kupczak

{gallery}kapliczka{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail