Wielkimi krokami zbliża się 29 września, dzień św. Michała, a to jednocześnie zgodnie z tradycją znak, iż czas na zejście owiec z hali. Wraz ze zwierzętami do swych domów zejdą z gór baca z juhasami. Oddadzą owce gospodarzom i rozliczą się z nimi za trwające od świętego Wojciecha bacowanie. Po wspólnym rozliczenie nadchodzi czas na liczenie owiec w kosorze, czyli w zagrodzie, gdzie przebywając zwierzęta. Owce zostaną rozdzielone i oddane właścicielom. W ten sposób kończy się sezon wypasu owiec w danym roku. Zgodnie z tradycją pasterską zakończeniu sezonu towarzyszą liczne obrzędy, które w czasach obecnych są wciąż kultywowane. Baca wygasza symboliczny ogień, który palił się nieprzerwanie od świętego Wojciecha. Popiołem z ogniska posypuje owce, by były zdrowe i wróciły na hale na następny rok. Naczynia na mleko pakuje się na wóz bacowski i cały orszak przy dźwiękach muzyki schodzi do wsi.

Cały ten pokaz tradycji będzie można obejrzeć 24 września w sobotę na Hali Boraczej w Żabnicy, gdzie już po raz czternasty odbędzie się święto baców, czyli jesienny spęd owiec z hal. Wydarzenie to poprzez celebrowanie tradycji i zwyczajów pasterskich związanych z zakończeniem sezonu wypasu jest jednocześnie promocją Programu Owca Plus. Na tę folklorystyczną imprezę zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy i turystów, będzie to bowiem doskonała okazja do spotkania z tradycją. Łossod na Hali Boraczej odbędzie się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela oraz Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi.

Coroczny łossod rozpocznie o godzinie 11.00 dziękczynna Msza Święta za szczęśliwe bacowanie. Bacowie, juhasi, sołtysi, radni i zaproszeni goście wspólnie podziękują za powrót owiec z hal. Po zakończonej Mszy Świętej Wójt Gminy wraz z organizatorami powita przybyłych na imprezę gości.

Po części oficjalnej o godzinie 12.15 czas na najbardziej chyba wyczekiwany element łossodu – pokaz tradycji pasterskich związanych ze spędem owiec z hal. Tej części towarzyszyć będzie także pokaz wyrobów serów owczych, co stanowi tym samym promocję wyrobów z mleka owczego. Imprezę uświetnią występy zespołów regionalnych. Od godziny 16.00 zaplanowana jest wspólna biesiada uczestników łossodu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników tradycji góralskich i pasterskich.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły