„Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!” – pod takim hasłem, będącym zarazem słowami Jana Pawła II prezentowana jest przez najbliższe dwa tygodnie wystawa poświęcona Papieżowi i jego spotkaniom z młodymi ludźmi. Wystawę można oglądać w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka.

Jan Paweł II był pierwszym Papieżem, który rozumiał młodych, cenił ich towarzystwo i potrafił złapać z młodymi ludźmi nic porozumienia. W pamięci zawsze już chyba pozostaną prowadzone przez Papieża dialogi z młodzieżą.  Młodzi byli wyjątkowo uprzywilejowanymi ludźmi i rozmówcami Jana Pawła II, który rozumiejąc ich rolę we współczesnym świecie – to do nich szczególnie często kierował swe przesłania. Jan Paweł II to także pierwszy Papież w historii, który spotykał się z młodymi ludźmi i przemawiał do nich podczas swoich licznych pielgrzymek. Warto podkreślić, iż olbrzymie rzesze młodych na spotkaniach z Janem Pawłem II zawsze wzbudzały zainteresowanie dziennikarzy, polityków i ludzi Kościoła.  Dialog z Papieżem nie osłabł nawet wtedy, gdy Jan Paweł II był już bardzo schorowanym starszym człowiekiem i miał trudności z mówieniem.  To poprzez młodych papież starał się dotrzeć do każdego człowieka. Jan Paweł Ii zainicjował także tradycję Światowych Dni Młodzieży, które stały się znakiem rozpoznawczym jego pontyfikatu. Ponadto na spotkanie w Rzymie 31 marca 1985 roku, który to rok został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, Jan Paweł II napisał list apostolski na temat roli młodości jako okresu szczególnego kształtowania drogi życia.

Warto choć na chwilę wrócić do tamtych dni, których czas zatrzymany został uchwycony na fotografiach. Oprócz pięknych zdjęć na wystawie w Węgierskiej Górce prezentowane są teksty Papieża skierowane do młodych podczas Światowych Dni Młodzieży.  

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły