Cztery ofiary śmiertelne. W okresie wakacyjnym średnio 3 w tygodniu zgłaszane do Wydziału Ruchu Drogowego zdarzenia drogowe. Co dalej z bezpieczeństwem mieszkańców gminy Węgierska Górka?

Ten szczególnie niebezpieczny odcinek, o którym mowa, to ulica Prymasa Wyszyńskiego w Ciścu. „Do tej pory wypadające przy nadmiernej prędkości z drogi auta niszczyły ogrodzenia posesji położonych przy drodze. Czy mamy czekać, aż któregoś dnia uderzą w idące chodnikiem dzieci lub dorosłych?” – Podkreślił w rozmowie z nami Marian Pietrasina, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Środowiska przy Radzie Gminy Węgierska Górka.

Skutkiem powyższych zdarzeń zostało skierowane pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z sugestią dotyczącą możliwości zainstalowania przez Inspekcję Transportu Drogowego urządzenia do zdalnej rejestracji wykroczeń, czyli fotoradaru w Ciścu na ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Konkretnie chodzi o odcinek od ulicy Doliny do ulicy Ogrodowej. Pismo zostało jednak przekierowane do Krajowego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie. W najbliższym czasie ma zapaść decyzja, czy stanie na ul. Wyszyńskiego stanie fotoradar. Mieszkańcy Ciśca są zdesperowani. Ponadto wnioskowane jest o utworzenie strefy podwyższonego ryzyka na wspomnianym odcinku – od kościoła do Zespołu Szkół Publicznych w Ciścu. Rozwiązaniem miałoby być domalowanie poprzecznych czerwonych taśm akustycznych przy istniejących już przejściach dla pieszych.

Inicjatywa zainstalowania fotoradaru w tym newralgicznym punkcie spotkała się także z poparciem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Żywcu. Na tym odcinku utrudnione jest bowiem dokonanie przez policjantów pomiaru prędkości i zatrzymanie pojazdu do kontroli. Przyczyna tego stanu rzeczy jest banalna: brak miejsca, które by to działanie umożliwiły. Jedynym rozwiązaniem, by zdjąć nogę z gazu, pozostaje fotoradar.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły