Bez komentarzy

Aż trudno w to niektórym uwierzyć, ale szkoła, do której wydawać by się mogło – nie dawno wielu z nas uczęszczała – w tym roku, a dokładnie 22 października w najbliższą sobotę, obchodzić będzie 65 – lecie swojego istnienia. Ile wychowała pokoleń? Ile wspomnień z nią związanych zostało w pamięci?

Zalążkiem dzisiejszej szkoła była Szkoła Przemysłowa Odlewnicza, która swym działaniem dała podwaliny obecnej placówki. Rok szkolny szkoły Odlewniczej rozpoczął się 1 października 1945 roku. Była to wówczas placówka dwuletnia, która kształciła wykwalifikowaną kadrę dla potrzeb odbudowującego się po wojnie zakładu. W 1955 roku szkoła została rozwiązana, a na jej miejsce powstała szkoła podstawowa. W latach 1961 – 1983 funkcjonowała trzyletnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa, a od 1973 – również Technikum Odlewniczo – Mechaniczne dla Pracujących. Technikum kształciło w dwóch kierunkach: technik – odlewnik i technik mechanik obróbki skrawaniem. Ogromne zasługi w działaniu szkoły i dla jej dzisiejszej pozycji położył wieloletni dyrektor Kazimierz Pawlus. Kierował placówką od 1951 do 1981. Kres jego pracy położyła śmierć.

Dzięki staraniom kolejnego dyrektora szkoły - Stanisława Bieńka – w 1983 roku utworzony zostaje Zespół Szkół Odlewniczo – Mechanicznych, a rok później odbyła się uroczystość nadania szkole imienia i sztandaru. Odtąd patronem szkoły został Jerzy Buzek – człowiek związany z Odlewnią Żeliwa. Swoją działalnością przyczynił się do jej rozwoju.

Kolejny krok to w 2001 roku zakup budynku biurowca od spółki „Metalpol”. Tym samym rozpoczęto prace mające na celu zaadaptowanie budynku dla potrzeb szkoły. Równoległe w 2000 roku dokonano zmiany nazwy szkoły na Zespół Szkół Zawodowych w Węgierskiej Górce. W 2002 roku placówka ponownie zmieniła nazwę na Zespół Szkół Mechanicznych. Rok 2003 to kolejna zmiana na Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły